środa, 20 lutego 2019

Kolejny duży sukces polskiej dyplomacji


  Kto by się spodziewał, że pójdzie na noże? A jednak poszło, co nie powinno właściwie dziwić. Przynajmniej nie tych, co próbowali zrozumieć, do czego dąży polityka zagraniczna jedynie słusznej partii. Ona od początku szła na pełny izolacjonizm i tego się właśnie doczekaliśmy. Oczywiście, aż takim filosemitą nie jestem, aby słowa izraelskich polityków o Polsce, jako współwinnej Holokaustu, uznać za celne i w pełni uzasadnione. Nie będę też udawał, że nie są obraźliwe. Bo są, tylko jest jedno ale: Netanjahu i Katz są takimi samymi konserwatystami jak – kaktusowe kwiaty partii PiS. Trafił swój na swego...

  Dostaliśmy już prztyczka w nos (a może i łupnia) za sprawą noweli Ustawy o IPN, która przyczyniała się wzrostu antysemickiego hejtu w naszym kraju. Kulminacją tego zjawiska był marsz antysemitów pod przywództwem Piotra Rybaka 27 stycznia w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Trzeba było protestów, aby policja w końcu wzięła pod lupę to wydarzenie. Kiep ten kto myślał, że konserwatyści Izraela puszczą to płazem. Okazję wymusili Amerykanie organizując szczyt w Warszawie, i nasi ojcowie narodu nawet nie PiSnęli słowem, gdy trzeba było na własny koszt zaprosić Netanjahu, który walczy w wyborach o władzę w Izraelu. Lepszej okazji do pokazania pazurów nikt mu nie mógł stworzyć. Sparafrazuję polskie hasło PiS o Niemcach: nie będzie Polak pluł nam w twarz. Nie będzie, bo polska delegacja na spotkanie grupy V4, które miało się odbyć w Jerozolimie – zrejterowała. Lepiej się obrazić we własnej piaskownicy, niż żądać sprawiedliwości na obcym podwórku. Tymczasem Netanjahu spotyka się z innymi przedstawicielami grupy V4 jak gdyby nic i wraca z tarczą do kraju. Polska dyplomacja nie zrobi mu nic, wszak on ma za sobą wuja Sama, któremu ta sama dyplomacja liże tyłek. Goły!!! Tyle, że z tego lizania nic nie wyjdzie, może poza tym, że Trump dozna orgazmu. Udało mu się za sprawą Polaczków wbić ciernisty kołek w jedność Unii Europejskiej. Jeśli ktoś myśli, że on się będzie przejmował słowami Netanjahu i Katza – krzyżyk mu na drogę.

  Tak się zastanawiam, dlaczego PiS sygnuje do europarlamentu swoje prawdziwe tuzy? Wychodzi mi na to, że mają zamiar z UE zrobić to samo, co z Polską, czyli skłócić wszystkich ze wszystkimi. W tym są przecież mistrzami. Przy okazji, w razie przegranej PiS w jesiennych wyborach, uciekną przed odpowiedzialnością, chowając się pod sukienkę Unii, którą tak zajadle atakują, że tylko wspomnę wyprowadzenie flag Unii przez panią B. Szydło. Po cichu marzy mi się, aby w wyborach do europarlamentu pisowcy kandydaci, a nie tylko pani Szydło, odnieśli taki sukces jak pamiętne 27:1PS. Kolejne podejście do usunięcia zaćmy skończyło się fiaskiem. Następne w połowie marca. Proszę więc o wybaczenie i cierpliwość. Jak nie lubię obiecywać, tak obiecuję tym razem – zasypię Wasze blogi komentarzami tak, aż będzie tęsknić za moją ślepotą...


232 komentarze:

 1. jako że tzw. "tematyka żydowska" jest czymś, na czym ja się kompletnie nie znam, bardzo, bardzo wcale zresztą, wiem tylko tyle, że pewna obywatelka Izraela na pewno nie miała "w poprzek", tedy milczę niczym Buddha /w tych momentach kiedy milczał/, kurtuazyjnie jedynie wyrażam ubolewanie z powodu fiaska i życzę Ci powodzenia w marcowym podejściu... wtedy powoli zaczyna się Wiosna /to nie jest aluzja do Biedronia bynajmniej/, zmienia się konfiguracja stref wpływów starych, rodzimych słowiańskich bogów, co może znacznie rzutować na zmianę Twojej sytuacji w pozytywnym kierunku...
  jest w tym pewna doza mojego egoizmu, bo kiedyś musimy znaleźć jakiś consensus w temacie tych fuckin' krasnoludków, postanowiłem nie umrzeć zanim nie nie dokonamy ostatecznego rozwiązania tej kwestii (lol)...
  p.jzns :)...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nikt Cię nie zmusza do interesowania się tematyką żydowską.
   Zmartwię Cię za to w kwestii rodzimych, słowiańskich bogów – mam o nich takie samo mniemanie jak o dzisiejszym słowiańskim Bogu.
   Censensus powiadasz? Jestem za pod warunkiem, że uznasz, że one też nie istnieją ;)))

   Usuń
  2. pieprzyć rodzimych słowiańskich bogów, to była tylko metafora taka, tu akurat mamy consensus, szkoda czasu na omawianie tego tematu...
   ale co do krasnoludków... tyle się już nagadaliśmy /fajnie zresztą było :)/, ale postępu nie widać co do samej definicji "krasnoludka"...
   ale być może tak ma być?...
   bo wiesz jak to jest... ludzie gadają sobie dla frajdy, ale jak już się dogadają, to znika ta frajda...
   lol...

   Usuń
  3. Jak mnie natchnie, może kiedyś się odniosę do problemu krasnoludków, jeśli to w ogóle problem ;) Weźmy takiego latającego potwora spaghetti. Już istnieje w języku, niektórzy nawet potrafią go sobie wyobrazić, niektórzy chcieli religii, problem w tym czy on w ogóle jest?

   Usuń
  4. to nie jest problem, to jest tylko zabawny temat...
   a latający potwór spaghetti istnieje, manifestuje się na przykład w sytuacji, gdy jakaś para ma ze sobą problem... przy okazji też podłącza się pod tą sytuację UFO, czyli latający talerz... ot, taka "dwójca święta"...

   Usuń
 2. Uciekają jak szczury z tonącego okrętu, niech lepiej sami wypiją to piwo, którego nawarzyli, zwłaszcza Zalewska...
  Trzymam kciuki, byś wreszcie przejrzał na oczy, tym razem nie w przenośni:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zalewska do Europejskiego?... no weź, c'mon, chyba do Hotelu Europejskiego i sam nie wiem na jakie stanowisko, bo tam trzeba coś umić, nawet nosić walizki na etacie boy'a...
   poza tym za co do tego Europejskiego?... w polskim rządzie już za nic nie odpowiada, bo nikt jej nie rozliczy za ten syf, który zrobiła, a Parlament Europejski to większa kasa i jeszcze mniej odpowiedzialności /poniżej zera już chyba/...

   Usuń
  2. Jotka:
   Pełna zgoda w ocenie. Do pani Zalewskej dodałbym jeszcze ucieczkę przed aferą PCK. Ciekawe, czy jeśli pociągną ją do odpowiedzialności tez będzie maiła ten szeroki uśmiech na twarzy?

   Usuń
  3. Piotrze:
   Nawet kadencja w PE się kiedyś kończy...

   Usuń
  4. at Asmo...
   się kończy, ale co na koncie ustukane, to ustukane... chyba że...
   może tego dalej nie rozwijajmy, bo zanim im zniknie z kont, to nam zniknie najpierw...

   Usuń
  5. Wczoraj wiele słuchałem na temat kandydatur PiS do europarlamentu. Najpopularniejsza jest teza, że maja pociągnąć elektorat do głosowania, bo im na tych miejscach nie do końca zależy. Wszak im bliżej prezesa, tym lepiej, bo jak prezes zapomni o nich – marny ich los.

   Usuń
  6. Jednym zależy bardziej innym zapewne mniej - w końcu "do polityki nie idzie się dla pieniędzy" - jak powiedział prezes. :)
   No i dla wielu może to być męczące, z daleka od domu, bez dobrej znajomości języka obcego, a co najważniejsze bez dobrej znajomości już istniejącego prawa europejskiego? Ile trudu trzeba włożyć, żeby się zaadaptować w nowych warunkach?

   Generalnie uważam, że takie sztuczki jak mamienie elektoratu swoją kandydaturą żeby uzyskać mandat, z założeniem, że się z niego nie skorzysta powinno dyskwalifikować kandydata już na wstępie jako kłamcę i oszusta. Chyba, że jest to jasno ogłoszone jeszcze przed wyborami. :)
   No właśnie, czy jeśli kłamca przyzna się wcześniej, że będzie w danej sprawie kłamał, to jest jeszcze kłamcą czy już nie? :)

   Podobnie powinno być traktowane przechodzenie posłów z klubu do klubu w czasie kadencji. Zmienia ci się przekonanie polityczne? Trudno, wylatujesz z sejmu tak jakbyś umarł. Ale mandat pozostaje w klubie i uzyskuje go następny z listy z największą ilością głosów uzyskanych w wyborach w tym samym okręgu. To byłoby uczciwe rozwiązanie.

   Usuń
  7. Mario:

   Podobną deklarację złożył Biedroń. Jawnie stwierdził, że nie będzie europosłem, choć kandyduje. Dla mnie taka deklaracja jest i tak chora, nawet jeśli nie jest kłamstwem. To jest robienie durniów z wyborców.

   Natomiast zgadzam się z tym przechodzeniem z partii do partii w czasie kadencji. Powinien nie tylko oddać glosy, nie tylko przeprosić, ale sam się wyrzucić z polityki.

   Usuń
 3. więcej rozsądku -mniej emocji.
  w Polsce-antysemityzm ,czy antypolonizm?
  nie było wyzwolenia Auschwitz- 27 stycznia Ruskie zastali opuszczony już przez Niemców obóz.Ta Rocznica upamiętnia ofiary obozu.
  Auschwitz-pawilon 15 a pawilon 27,o co toczy się spór?Jaka w tym rola dyr.Cywińskiego(?)i czy zdoła tę kwestię wyjaśnić pewien dziennikarz ,gdy wróci z USA.
  Uroczystości oficjalne(rządowe) odbyły się w Auschwitz-Birkenau.Narodowcy chcieli uczcić WSZYSTKICH pomordowanych i chcieli wejść do obozu Auschwitz- kłopoty zaczęły się już po drodze( Ruda Śląska),jakie?
  -dostępne są relacje naocznych świadków,warto znać inną wersję .Jaką propagandę uprawiają merdia(w tym TVP) widać .Stan moralny społeczeństwa polskiego jest pod ciągłym wpływem merdi€w.
  Po Auschwitz na tapetę wchodzi już nowy "problem" - Polin,to kolejny etap mącenia i kolejny elemencik w całej układance.
  W tle widać kasę?- szantaż ekonomiczny (447)-nie chodzi o te wydumane miliardy ,tylko o terytorium.
  dobra zmiana to koniec legendy - reforma państwa, a zlekceważyli reformę społeczeństwa.
  Elektorat roszczeniowy PiS odejdzie ,jak nie będzie datków ,a twardy jest niezadowolony z nieudanych reform.
  Plusy-próby zmian społecznych,reformy armii,WOT.
  Minusy-447(brak reakcji),IPN,kultura,sądy -w sumie żadnych istotnych zmian dla poprawy losu Polski.
  Znaki zapytania-bank Morgana , co ze złotem w Anglii .
  Pewne-nie ma takiej siły politycznej(10-15%) w Polsce ,która przejęła by władzę po pasożytach magdalenkowych ...,a Polska jest za słaba żeby wyjść z Unii.
  I te nic nie znaczące fakciki-flaga Unii (co to państwo jakieś jest) ,albo 27:1?Wygrał kandydat Merkel-nazywany przez Angolii małym hooliganem,z Polską łączy go tylko znajomość języka ,raczej.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Antypolonizmu to Ty w całej Europie szukaj ze świeczką. Prędzej napotkasz pobłażliwe politowanie.
   A co za różnica czy Auschwitz zostało wyzwolone czy Niemcy z niego uciekli? Natomiast jesteś w błędzie – narodowcy ziali nienawiścią do Żydów w każdym zdaniu jakie wypowiadali. Wystarczy sprawdzić relację i trudno tu mówić o jakiejkolwiek manipulacji. To są nagrania, a nie relacje rzekomo „naocznych” świadków. Problem „Polin” to problem nowej historii jaką proponuje, by nie napisać – wymusza PiS. Nic więcej.
   Reszta jest jakby zbyt obszerna do omówienia w jednym komentarzu.
   Odwzajemniam pozdrowienia.

   Usuń
  2. Naprawdę ze świeczką? Może Ci co innego zasłania... np. Adaś swoją gazetą.

   Usuń
  3. Radku:

   Antypolonizm istnieje tylko w ujęciu naszych ideologów z gatunku pożalsięboże, bo im żal, że antysemityzm jest, a antypolonizmu nie ma. Złe wypowiedzi o Polakach i Polsce to tylko złe wypowiedzi, a nie antypolonizm.

   Usuń
  4. Antysemityzm istnieje tylko w ujęciu nie naszych ideologów z gatunku pożalsięjahwe, bo im żal, że ten antysemitzym jest tak marginalny, że trzeba go nagłaśniać, albo prowokować, żeby robić z siebie ofiarę.
   Tak z pewnością. :D, "Złe wypowiedzi o Polakach i Polsce to tylko złe wypowiedzi, a nie antypolonizm", ale złe wypowiedzi o Izraelu i Żydach to już antysemityzm. - w tym właśnie zdaniu widać Twoją podatność na tzw. "pedagogikę wstydu" (która podobno nie istnieje) - bo większej bzdury dawno nie czytałem i nawet po Tobie się nie spodziewałem takiego zdania.

   Usuń
  5. Wychodzi na to, że nie rozróżniasz antysyjonizmu od antysemityzmu. Tylko przypomnę w olbrzymim skrócie: antysemityzm to dyskryminacja, uprzedzenie, wrogość do Żydów umotywowana religijnie i gospodarczo. Innymi słowy: Żyd, lub ktoś żydowskiego pochodzenia jest zły, bo jest Żydem lub ma takie pochodzenie. Jego postawa życiowa nie ma tu żadnego znaczenia, może być dobrym człowiekiem, ale i tak jest Żydem. Jak do tego ma się rzekomy antypolonizm?

   Antysyjonizm jest pełnoprawną krytyką polityki Izraela i nikt za to nie karze. Tak jak nikt nie karze za krytykę polityki Polaków, choć marzy się to naszym konserwatystom. Po to właśnie wymyślili takie słowne kuriozum jak „polityka wstydu”.

   Usuń
  6. Wychodzi na to, że to inni nie rozumieją, łącznie z Żydami. Generalnie trudno mi przyjąć, że współczesny antysemityzm umotywowany jest gospodarczo, albo religijnie. Bardziej bazuje na stereotypach narodowościowych.

   A ma się. Jeśli ktoś mówi, że jak ktoś jest Polakiem to musi być antysemitą, rasistą itd, jest to antypolonizm właśnie - czyli zdefiniowane akapiy wyżej przez Ciebe uprzedzenie.

   To może poczytaj sobie co to jest, zanim wyskoczysz z taką tezą.

   Usuń
  7. A ja zapytam, na czym są umotywowane te względy narodowościowe, jeśli nie na religii i gospodarce?

   A czego Ty się spodziewasz, jeśli antysemityzm dotyczy wszystkich Żydów? Że będą wskazywać nazwiskami, o których Polaków chodzi? Odpowiadają pięknym za nadobne. Na szczęści tylko niektórzy, choć tak się składa, że to żydowscy konserwatyści i nacjonaliści. Widzę , że nie rozumiesz, albo nie chcesz rozumieć. Rzekomy antypolonizm wynika z pewnych cech moralnych Polaków, które uwypuklają sami Polacy, a nie dlatego, że ktoś jest Polakiem. Dopóki tej różnicy nie pojmiesz, chyba nie ma o czym polemizować.

   Usuń
  8. Może na tym, że Żydzi nigdy nie chcieli się asymilować?

   A rzekomy antysemityzm być może z cech moralnych Żydów... Faktycznie szkoda słów.

   Usuń
  9. Nie chcieli?! A iluż to mamy Polaków żydowskiego pochodzenia? Przypadkiem nie więcej niż rodowitych żydów? To nie jest asymilacja?

   Antysemityzm ma charakter stricte narodowy. Akurat moralność nie ma tu żadnego znaczenia.

   Usuń
  10. A ilu nie znało nawet języka polskiego? Litości. Pieprzą teraz że źli Polacy odmawiali im schronienia, nie myśląc o tym, że nawet w wielu przypadkach nie mieli możliwości ich chronić. A teraz piszą całe elaboraty, że 2 na 3 Żydów nie znajdowało schronienia i ginęło z "winy Polaków" - takie jest założenie autorów "Dalej jest Noc". I czemu ma to służyć, ja się pytam? Jak w ogóle historyk może takie tezy tworzyć we wstępie do opracowania naukowego?

   Usuń
  11. Piszesz o czasach międzywojennych? Zejdź z historii na ziemię, dziś mamy XXI wiek i pokaż mi dzś w Polsce Żyda, który nie zna języka polskiego? Niektórzy znają go lepiej od samych Polaków.

   Taaak, trzech na dwóch. Dziś co niektórzy piszą, że Żydzi porywają dzieci na macę i chcą na ten temat naukowej konferencji. Widać mocno zabolała „Dalej jest noc”, ale tam pewni piszą brednie, bo nie po Twojej myśli. Już mam tę książkę, czekam tylko na zabieg. Wiesz czemu to ma służyć – ano temu aby antysemici nie pletli bzdur, że Polacy tylko Żydom w czasie okupacji pomagali. Tu trzeba tylko odrobina odwagi by się z pewnymi prawdami zmierzyć.

   Usuń
  12. To Ty mi pokaż mi zasymilowanego Żyda, który jest prześladowany.

   Czytałem 70 stronicową listę błędów logicznych i merytorycznych w tej pracy, jak i zastrzeżenia co do warsztatu. Jej skrót jest nawet w internecie. Już samo założenie jest mylne, bo jak się okazuje autorzy nie brali pod uwagę całości okupowanej Polski, tylko wybrane przez siebie powiaty, uznając je za reprezentatywne. Ch... ich wie dlaczego właśnie te. Ale to wychwycić może historyk, a nie laik, który będzie czytał z rozdziawioną gębą. Smacznego, choć ta książka nie pomoże Ci przejrzeć na oczy...

   Usuń
  13. A to nie ma służyć temu, żeby antysemici nie pletli bzdur, tylko, żeby filosemici mieli pożywkę dla swoich tez. :D

   Usuń
  14. Wszyscy Żydzi, nawet zasymilowani są prześladowani, a już najbardziej red. A. Michnik (najczęściej za ojca).

   Śmiem twierdzić, że oponenci przyczepią się nawet do źle postawionego przecinka, co pewnie książkę dezawuuje. Czytałeś samą książkę? Kawałek przez kogo „wycięty” i przedstawiony. A co niby jest mylnego w wybraniu tylko pewnych powiatów? One nie leżą w Polsce? Skoro książka składa się już z dwu tomów, wiesz ile musiałoby ich być, gdyby pisano o całej Polsce? Najnormalniej wymyślasz...
   I żebyś wiedział, już zacieram ręce z uciechy na tę lekturę :D

   Usuń
  15. Michnik nie jest prześladowany akurat za to że jest Żydem (o ile można tu mówić o prześladowaniu w ogóle), tylko dlatego, że jest manipulatorem i kłamcą. I nie za ojca a za brata, a chodzi o to, że był stalinowskim oprawcą. Najlepszym przykładem jego złego wpływu jesteś Ty - człowiek całkowicie podporządkowany retoryce wstydu, powtarzający i co gorsza wierzący w te brednie.

   Ależ cieszę się, że dostarczyłeś sobie odpowiedniej rozrywki. Temat faktycznie - palce lizać.

   Usuń
  16. Wystarczy poczytać hejt jaki na niego się wali tylko za to, że ma żydowskie pochodzenie. Na marginesie, wiesz ilu musiało przepraszać Michnika za to, że nazwali go kłamcą. Znam Cię, więc nie doniosę.

   Nie wiem skąd wziąłeś tę pedagogikę wstydu, wstyd to ja mam przykryty poza intymnym sam na sam z kimś wartym wstyd pokazać, więc nie wymyślaj.

   Palców nie liżę, niehigienicznie i rogi kartek w książce się brudzą.

   Usuń
  17. A gdzie mogę poczytać ten hejt? Też w sumie bym sobie poprawił humor.

   Usuń
  18. Po co daleko szukać, sprawdź komentarze pod tą notką, i co piszecie o Michniku i GW :D

   Usuń
  19. Ależ nie trzeba do mnie mówić w liczbie mnogiej, chyba nie "zaczniecie" mnie tytułować za chwilę obywatelem. Znaczy jak ktoś nie lubi i krytykuje Michnika, to jest antysemitą?

   Nie mam więcej pytań...

   Usuń
  20. Na szczęście, jeszcze nie jesteś jedynym komentującym ten blog ;)
   Uwaga o Michniku i GW dotyczy hejtu, nie antysemityzmu, gdybyś zapomniał, o co pytałeś.

   Usuń
  21. Ale zaraz, bo chyba się pogubiłeś w swoich wywodach. Pytałem o antysemityzm, a nie o hejt, to Ty podałeś przykład Michnika i hejtu pod jego adresem, którego powodem rzekomo ma być jego żydowskie pochodzenie. Tymczasem wiele osób publicznych i polityków ma żydowskie pochodzenie - i ja jakoś tego hejtu nie widzę pod ich adresem.

   Usuń
  22. Napisałem w komentarzu (22-02 18_42) „Wystarczy poczytać hejt jaki na niego (Michnika) się wali tylko za to, że ma żydowskie pochodzenie”.
   Odpisałeś: „A gdzie mogę poczytać ten hejt”
   Masz wątpliwości, czy nie czytasz moich komentarzy?

   Usuń
  23. No chcę poczytać hejt wynikający z jego żydowskich korzeni. Napisałeś że rzekomo jakieś komentarze na Twoim blogu. Ponawiam pytanie - które to komentarze krytykują go ze względu na to, że jest Żydem?

   Usuń
  24. Błagam, nie każ mi po raz enty czytać wszystkich komentarzy. Przypominam sobie taki jak: żydowska gazeta dla Polaków;

   Usuń
  25. He he, to spuentuje żartem.

   - Icek, czemu ty wydajesz tą narodowościową, antysemicką gazetę???
   - Oj, Mosze, jak ja mam na niej 5 groszy od sztuki, to ona już dla mnie taka antysemicka nie jest...

   Usuń
  26. Masz kolejny przykład antysemityzmu. Przeczytaj swój ostatni komentarz ;)))

   Usuń
  27. Twój ostatni czytam i mam przykład przewrażliwienia, a nawet jakiejś paranoi. :DD

   Tym bardziej - że ten żart komentuje działanie pewnej drukarni w USA. Sprawdzę Ci o jakie gazety chodziło i kto je wydawał, bo nie pamiętam źródła.

   Usuń
 4. nie ma sensu Cię przekonywać w czymkolwiek ,proponuję tylko inne źródła i tyle.Ja posłuchałem sobie wywiadu organizatora tego marszu i porównałem z innymi relacjami-wnioski wyciągam sam na tzw. zdrowy rozsądek(nie będę tłumaczył co to znaczy). Staram się być obiektywny ,ale zawsze jest pewne "ale". Przegląd wielu informacji ,filtrowanie ich i zadanie sobie pytania -kto na tym korzysta tak przedstawiając daną sytuację dla gawiedzi ...
  Jest zasadnicza różnica w historii wyzwolenia obozu(nie tylko w A.) -do niedawna przyjeżdżał na rocznicę Putin i od wyzwolenia aż do dnia dzisiejszego historia obozu jest fałszowana i pod tym względem.Jest także różnica między obozem Auschwitz a Auschwitz -Birkenau-zapewne wiesz JAKA? - obecnie żadna polska władza nie ma wpływu na historię Polin podkreślając fakt,że muzeum zbudowano z podatków za niebagatelną sumę,a wpływ na muzeum ma tylko jedna opcja (podobna sytuacja panuje w Gdańsku u p.Basila K.) PiS dmucha w tę samą filosemicką trąbę,jak inne rządy od lat.Historię ukrytą przed społeczeństwem propagują historycy niezależni i niepokorni żadnej władzy i oddani sprawie-E.Kurek,M.Chodakiewicz i Muszyńscy...
  Dla niektórych wygodna jest zasada w relacjach polsko -eskimoskich:wy nie kłamcie na nasz temat,a my nie będziemy mówić o was prawdy( wg.Arystotelesa).

  Relacja a nagranie - to zależy przez kogo nagrane? ,ale każdy widzi i interpretuje jak mu wygodnie-ja porównuję i nie zauważyłem żadnego ZIANIA nienawiścią .W tym dniu policja już od samego startu kontrolowała narodowców, zabrała im sprzęt nagłaśniający i mimo zgody władz na marsz ,chciała ich zepchnąć na chodnik-są to dla niektórych istotne sprawy ,jeżeli chodzi o ogólnie rozumienie wolności zgromadzeń ,a tym bardziej swobody wypowiedzi-patrz Francja i porównaj skalę ZIANIA nienawiścią.
  Pobłażliwe politowanie to dla ludzi ,którym plują w twarz ,a oni udają ,że pada deszcz-i tak jest od wyzwolenia bez mała.To co robią władze np.Norwegii z polskimi rodzinami to nie objaw antypolonizmu ?Przykłady można mnożyć -tylko władze chowają głowę w piasek a media nie wszystko pokazują .
  reszta to krytyka PiS.
  Jeżeli chodzi o szkodliwą działalność tzw.ministerstwa edukacji proponuję sprawdzić osiągnięcia pozostałych 18 tuzów ministrów(Łybacka,Wiatr ,Giertych).
  Obecnie na tym stanowisku widziałbym p.Broniarza bojownika niezłomnego w polskim socjalistycznym szkolnictwie.
  Słynnym antypolonizmem na świat cały to pisanie o "obozach" ,no i wypowiedzi polityków światowej ważności-to rezultat powojennej polityki Polskiej.
  zdrowia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Złodziej, bandyta, a przede wszystkim antysemita zawsze będzie starał się wybielić i to sam przed sobą, więc mi tu nie machaj jakimiś argumentami o innym spojrzeniu, czy innych źródłach. Jeśli Rybak mówi, to co mówi o Żydach, to jest to antysemityzm.

   Wyjaśnijmy kwestię wyzwolenia Auschwitz i nie tylko. Gdyby nie porażka na froncie nikt z Niemców nie uciekałby z Auschwitz, więc to nie był odwrót na z góry zaplanowane pozycje, a ucieczka przed Ruskimi.

   I dobrze, że żadna chora władza w Polsce nie ma wpływu na muzeum „Polin”. Mogłoby się okazać, że to Żydzi mordowali Polaków. I nie pisz mi o niezależnych historykach. Oni są tak niezależni jak niepracująca żona i matka od zarobków męża.

   Skądś Ty wytrząsnął tę Norwegię?! Akurat tak się składa, że tam restrykcje wobec złych rodziców dotykają nie tylko Polaków. Jeśli wchodzisz między wrony, itd... Nikt na siłę Polaków do Norwegii nie wpychał, a skoro dobrowolnie tam się znaleźli muszą stosować się do tamtejszego prawa. Tego nawet my, Polacy, wymagamy od imigrantów.

   Pisanie o „polskich obozach zagłady” to nie jest żaden antypolonizm, to brak wiedzy na temat historii II wojny światowej i udziału w niej Polski. Nie wymagaj od innych, aby kładli taki nacisk na edukację historyczną całego świata, bo nawet u nas jej się nie uczy. To naszym histerycznym historykom się wydaje, że historia Polski jest w świecie najważniejsza.

   Usuń
  2. O czym Ty wypisujesz?Jak ja macham -to Ty co robisz.Każdy ma prawo do swoich przekonań i to jest wolność słowa ,jako podstawowe prawo człowieka!Jeżeli Rybak mówi ,co mówi to antysemityzm -a jak mówi Mitchell(?),Nataniahu,Katz itd. to wolność słowa?.To nie antypolonizm?Hallo pobudka. Gmatwasz Waćpan ,jak zwykle .
   W sprawie Rybaka (ciekawy człowiek),sędzia nie dopuścił ok.300 świadków ,a wyrok był do przewidzenia...,po spaleniu kukły Sorosa podobno.Dostał wyrok i jako niezależny człowiek działa dalej czując się patriotą .Inni patrioci protestują przy wsparciu władz,policji i mediów i piętnują jego działalność. Sprawdź w wujku,jak ta sprawa palenia kukieł,flag itp wygląda w krajach o rozwiniętej demokracji,może zmienisz zdanie ,ale wątpliwe to jest...

   no i co wyjaśniłeś o A i innych obozach, i ich wyzwolicielach Ruskich? Że wchodzili do obozów- gwałcili,ale i karmili tuszonką ze skutkami śmiertelnymi ,a później przejmowali te obozy dla własnych potrzeb.Nie wspomnę kto w nich ginął i kto nadzorował te obozy.Na Śląsku komuniści też wymordowali po wojnie w dawnych obozach,chyba? A może coś wspomnisz o Pattonie ,dlaczego na tyle wpuścili Ruskich na ile im (Amerykanom)ODPOWIADAŁO.
   Na temat Polin nie wiesz prawie NIC-kto kogo mordował o tym można poczytać u różnych historyków i wybrać swoją opcję -ja wybieram propolską bo mam obowiązki polskie.Mają swoje poglądy filosemici...Są i będą spory na te drażliwe tematy - a TY wymień SWOICH wiarygodnych ,którzy nie piszą na zlecenie pewnych środowisk.
   Proponuję zainteresować się jutrzejszą konferencją w Paryżu organizowaną przez PAN na temat "Nowa polska szkoła Holokaustu"i jej uczestnikami skoroś taki aktualny w kwestiach polsko -żydowskich...
   Dla Polaków historia jest istotną ,fundamentalną kwestią istnienia państwa i narodu-można mieć inne spojrzenie na HISTORIE (nie na darmo pewni ministrowie ograniczali naukę historii) i nie mieć potrzeby poznania historii Polski,tylko po co się na ten temat wypowiada?
   Co to znaczy "zły rodzic"-Ty masz w ogóle jakieś pojęcie o wychowaniu dzieci w Norwegii,Niemczech czy Szwecji przez obcokrajowców-jak myślisz ,kto zabiera im dzieci i w jakim celu? To materiały ogólnie dostępne i znane,choćby ostatnia historia konsula w Norwegii, kompromitująca wypowiedź pani Pitery i NAWET opinia UE ,co się dzieje w Niemczech. Jeżeli ktoś prześladuje Polaków z racji ich narodowości,kultury,religii, czy mentalności jest to antypolonizm,rasizm i faszyzm .Nie słyszy się żeby zabierali dzieci wyznawcom Allaha .
   pozdrawiam

   Usuń
  3. Wymieniłem dr.Kurek ,uczennicę W.Bartoszewskiego i uznaną historyczkę przez J.Karskiego ,który ocenił jej pracę.To urzędas politycznie poprawny niedouk ze środowiska P.Morawieckiego odmówił jej nagrody.Nazywanie jej histeryczną historyczką świadczy o Tobie ,to co świadczy...

   Usuń
  4. Jeśli Ci czegoś u mnie brakuje, to na pewno nie wolności słowa, więc nie histeryzuj jak ci rzekomo niezależni historycy. Rybak to antysemita i żadne zaklinanie rzeczywistości temu nie zaprzeczy. Ja bym go skazał na dożywotni pobyt w diasporze żydowskiej, bez prawa do odwołania czy aktu łaski. Do tego rytualnie bym go obrzezał.

   Straż obozowa nadawała się tylko do pilnowania bezbronnych więźniów, w starciu z regularnym wojskiem nie miała szans, więc uciekali przed frontem, aż się za nimi kurzyło. Tyle w temacie. Co Rosjanie (Polacy też) robili w tych obozach po wyzwoleniu to już zupełnie inna sprawa. Ale napisz prawdę o tych obozach po wyzwoleniu, ci histeryczni historycy na suchej gałęzi cię powieszą.

   Na pewno poczytam coś o tej konferencji na temat polskiej szkoły Holokaustu. W Polsce też, niedawno zresztą, pewien kaznodzieja wyższej rangi chciał konferencji o porywaniu polskich dzieci przez Żydów na macę. Tylko nikt na to nie chciał się zgodzić.

   Słusznie zauważyłeś, że „dla Polaków historia jest istotną ,fundamentalną kwestią istnienia państwa i narodu. Zapomniałeś tylko dodać, że istotna jest dla histerycznych historyków. Wiesz gdzie przeciętny Polak ma tę historię? Ano tam, gdzie plecy tracą swoją przyzwoitą nazwę. Tu trzeba myśleć jak żyć, a w tym nawet PiS nie pomaga?

   A co Cię obchodzi prawo w Norwegii? Zmusza Cię ktoś byś tam emigrował? To wolny wybór, jedź do Indonezji, a będziesz musiał przejść na islam. Ty mi tam prześladowaniami Polaków nie szklij oczu. „Prześladuje” się tych, co nie chcą się dostosować i ja to popieram. U nas nie jest lepiej, spróbuj pogadać w tramwaju po niemiecku, a na pewno Ci gębę obiją. Ilu Turkom i Hindusom spalono czy zdewastowano np. kebaby, tylko za to, że mieli śniadą skórę?

   Przecież napisałem, że ci rzekomo niezależni histeryczni historycy wywodzą się z pewnych wiadomych ośrodków. Dr Kurek to antysemitka i na pewno nie tego ją uczył Jan Karski, jeden ze Sprawiedliwych wśród Narodów.

   Usuń
  5. histeryczni historycy wg.A.:
   M.J.Chodakiewicz amerykański historyk polskiego pochodzenia prof.w The Institute of World Politics -wykształcenie zdobył w USA.
   Dr Muszyński red.nacz.Glaukopisu(dostępny w necie)specjalista w O.B.B.H. IPN W-wa.
   Rzeczywiście są Polacy dla których nasza historia jest najważniejsza ,jak dla Niemca niemiecka ,a dla Żyda żydowska .Są też tzw.bezpaństwowcy ,albo ludzie nie związani z narodem ojczystym-internacjonaliści,czy kosmopolici i oni mają swoje miejsce w danym społeczeństwie,nie są ani potępiani ,ani prześladowani....
   mogą nawet swobodnie i żadnych konsekwencji prawnych wypowiadać się lekceważąco i pogardliwie o innych-a to już jest wysoka tolerancja humanisty...
   pozdrawiam

   Usuń
  6. Rybak w Polsce jest uważany za antysemitę przez pewne środowiska filosemickie i tyle.Jesteś przeciętnym Polakiem? NIE WIERZĘ.....Znam również nieprzeciętnych i z tych należy brać przykład.JA NIGDY NIE ODWAŻĘ SIĘ WYPOWIEDZIEĆ O SWOICH RODAKACH ,ŻE SWOJĄ HISTORIĘ MAJĄ W .... . Straż obozowa spierniczała (narodowość) ,bo w pierwszym rzucie byłaby rozszarpana przez więźniów podobnie ,jak donosiciele i kapowie,sztubowi w większości szubrawcy .
   Co do Polaków to byłbym b.ostrożny pisać o ich zbrodniczych działaniach w obozach w czasie okupacji i po .Bardzo OSTROŻNY.Proszę podać KONKRETNE NAZWISKA.Znam pracę pewnego młodego historyka ,który to sugerował ,bodajże o obozie w Świętochowicach(?) ,gdzieś na Śląsku.
   Błąd-E.KUREK była uczennicą W.Bartoszewskiego, a jej książkę b.uczciwie recenzował J.Karski ,który w pierwszej edycji w SWOJEJ książce użył niefortunnego określenia obozu.
   O dr E.Kurek wiesz tylko z prasy ,a że czytasz i wierzysz tylko w jedno źródło stąd masz problemy,niestety.Powiem tylko ,że DR E.K. jest bardziej cenioną badaczką w Izraelu i wśród cenionych historyków żydowskich niż w Polsce-w końcu jestem wręcz przekonany ,że nic nie czytałeś z jej prac-a już oceniłeś.Abyś lepiej się przygotował do konferencji w Paryżu zajrzyj do najnowszego biuletynu IPN ,gdzie dr Domański opiniuje najnowszą książkę Grabowskiego i Engielkind-ale to są rzeczy istotne dla ludzi w temacie ,a Ty piszesz czasami same slogany i frazesy-szczególnie ci histeryczni historycy-przecież nic z ich prac nie przeczytaleś?nic.
   Niczego mi u Ciebie nie brakuje ,wręcz przeciwnie -czuję ogrom kompetencji i wiadomości i czasami nie daję tego ogarnąć.
   Chyba wiesz kto w średniowieczu zmusił pewną nację do przybycia do Polski a nikt wygnańców nie zmuszał do asymilacji?Polacy to wspaniali ludzie ,a szczególnie Ci przeciętni-bo znając swoją historię wiedzą ,że w czasie okupacji ponieśli największą ofiarę w ludziach -ok.12 mln.
   serdeczne -

   Usuń
  7. Pani histeryczna historyczka, dr Kurek zasłynęła dwoma stwierdzeniami (było ich więcej): „Gdy Polacy cierpieli, Żydzi w getcie dobrze się bawili” oraz „ Żydzi w gettcie stanowili etniczną prowincję”. Więcej mi nie trzeba, aby uznać ja za wzór antysemitki, nawet jeśli kształcili ją wybitni historycy. Chciano jej przyznać „Humanitarną nagrodę im. Jana Karskiego”, ale na szczęście ktoś się opamiętał, uznając, że to byłby zamach na wartości, które reprezentował Jan Kurski i imprezę porę odwołano. I będę powtarzał jak mantrę, nie tylko dla mnie Rybak to antysemicka menda, niegodna być obywatelem Polski.

   Tak, w Siemianowicach istniały polskie obozy zagłady, choć bardziej adekwatna byłaby nazwa NKWD-owskie. Rzecz w tym, że Polacy w znacznej mierze na terenach polskich stanowili elitę tego NKWD. Nawet jeśli byli to komuniści, nie sposób zaprzeczyć, że to polscy komuniści, tacy sami jak dziś ci, co zasilają szeregi PiS-u.

   To, że polska historia jest dla niektórych Polaków najważniejsza, nie świadczy o tym, że jest obiektywna. O historii to Ty mi mów jak o baśniach i mitach, bo z tego nic nie wynika poza chorym sentymentem. Dla mnie liczy się tylko dzisiaj. Z tego, że Mieszko I przyjął kiedyś tam chrzest wynika tylko pewien dyskomfort, bo staliśmy się na tysiąclecie lennikami papiestwa. Żadnego powodu do dumy. Reszta polskiej historii to tylko okresy waśni i zdrady, więc z czego ja mam być dumny? Że Łokietek pokonał krzyżaków pod Płowcami, albo Jagiełło pod Grunwaldem? Czy z tych zwycięstw ja czerpię dziś jakieś korzyści?

   Usuń
  8. czy znasz historię powstania gett i podjęcie współpracy Żydów z okupantem?Przecież na początku wojny twierdzili ,że to nie ich wojna.A przed wojną posłowie żydowscy domagali się autonomii ,nie wiedziałeś?Pisałem o tej nagrodzie-nie wysilaj się wiadomościami znanymi z netu i manipulowaniu cytatami z prac E.Kurek-mam tę książkę.Sami żydowscy historycy opisali te fakty ,jak byli w getcie -na podstawie ich kronik badacze piszą, to co pisze E.Kurek.To też antysemici?A jak zdobywał pieniądze M.Edelman na bogatych pobratymcach to czysty terroryzm.Nie znasz opisów,ani kronik pisanych w gettach Rumkowskiego ,czy Czerniakowa , a piszesz ,że się bawili i tańczyli.Ba ,Szpilman grał i jeszcze dobrze mu płacili -jedni się bawili drudzy umierali na ulicach z głodu.Kiedy do Auschwitz trafiali pierwsi Polacy , Żydzi mieli jeszcze nadzieję ,że są potrzebni Niemcom.
   Właśnie NKWD-owskie ,a nie POLSKIE!.Jesteś pono ze ŚLĄSKA i nie wiesz kto był komendantem tego obozu-zajrzyj do netu.Tabu o Żydach w obozach komunistycznych złamał Jonh Sack "Oko za oko".Swoją wiedzę na temat Żydów i ich historii, odważę się zaryzykować czerpiesz od takich znawców ,jak pan Cichy,pani Cały itd.Proszę po raz wtóry podaj NAZWISKA HISTORYKÓW,których teorie Ci odpowiadają.
   Nie to nie byli polscy komuniści -podaj nazwiska!a dojdziemy do sedna.Owszem ginęli w tych obozach volksdojcze ,upowcy ,ale i patrioci z AK.Często niewinni ludzie.
   PiS to nie moja bajka ,w obecnej "elicie" znam bardziej zasłużonych komunistów jeszcze z PRL i ich potomków.
   Ty chcesz czerpać jakieś korzyści z historii?A co żeś wielkiego zrobił żeby w niej zaistnieć i domagać się nagrody?
   W średniowieczu każdy władca liczył się z Papieżami i w większości starał się o jego przychylność-tak jak obecnie większość w Unii chyli głowy przed Brukselą a konkretnie przed Kanclerzem Niemiec-Merkel,haha.
   Mieszko był inteligentnym handlarzem niewolników i zadbał o swoje interesy -nie chciał się dostać pod bat Niemców ,a że miał silną drużynę to dał radę.Jaka korzyść ze zwycięstw Łokietka i Jagiełły?Naiwnie myśląc ,to taka ,że być może dzięki nim mówię po polsku a nie po niemiecku-Tobie to pewnie obojętne ,ale nie jestem do końca przekonany.Znam ludzi ,którzy nie mają i nie znają potrzeby być dumnymi ze swojej historii-a w których to państwach nie było waśni ,morderstw i zdrady?Przecież jesteś znawcą Testamentów.
   p.s. mogę podać nazwiska tych kronikarzy żydowskich ,czy sam sobie dasz radę?
   pozdrawiam

   Usuń
  9. Wyobraź sobie, że znam. Powstawały już od czasów kiedy chrześcijaństwo stało się dominującą religią w Europie. I co z tego, że domagali się autonomii? Dostali ją? Ślązacy też domagają się autonomii.
   Otóż to, są historycy, którzy opisują te same wydarzenia w zupełnie innym kontekście. Wyobraź sobie, że znam doskonale zarówno opisy gett w Łodzi jak i Warszawy. Szczególnie zaś postać Adama Czerniaka jest postacią wyjątkowo tragiczną. Przypomnę Ci jego słowa: „Żądają ode mnie bym własnymi rękami zabijał dzieci mego narodu. Nie pozostaje mi nic innego, jak umrzeć”. Jesteś w ogóle w stanie zrozumieć sens tych słów? Bardziej kontrowersyjny jest Rumkowski, bo wykorzystuje swoją władzę do niecnych celów, tyle że jego los jest w końcu taki sam jak jego współbraci. Nie wiesz jakim byłby człowiekiem w innych okolicznościach, sam nie wiesz, jakbyś zachował się na jego miejscu, więc nie oceniaj, bo autentycznie grzeszysz. Zresztą dr. Kurek też.

   Zapytam jeszcze raz: czy w NKWD nie było Polaków? Takich samych jak Rumkowski czy Czerniak? Polaków kolaborujących z ruskim okupantem? Widzisz tu jakąś różnicę?

   Właśnie dlatego, że nie chcę korzystać żadnych korzyści z historii, bo czyny rzekomo bohaterskich Polaków i tak nie były moje, uważam historię za bajki i mity. Takie dla nieudaczników.

   Mylisz pojęcia. Dawni władcy nie dostawali z papiestwa żadnych dotacji, musieli tylko płacić lenno. I co najważniejsze: Unia Europejska nie każe Ci wierzyć w żadnego Bozię. Natomiast z tym językiem to mnie rozśmieszasz – dziś używasz języka z XIV/XV wieku? Gwarantuję Ci, że miałbyś spore problemy się dogadać z Polakiem z tamtych czasów. A ja tam żałuję, że nie znam wielu języków zwanych obcymi. Tylko ja za to nie winię historię, a siebie za lenistwo.

   Usuń
  10. Czerniak?-ale niech to będzie pomyłka .Jak Czerniak ,to i Rumak.Albo piszemy o suchych faktach historycznych, albo zajmujemy się moralnością-co bym zrobił ,gdybym był itd.Zresztą nie korzystam z wykładów historycznych w GW-raczej z kronik E.Ringelbluma-polecam zamiast Warszawskiego ,np Chodakiewicza.Ewentualnie "Paszkwile Wyborczej"Żebrowskiego ,dla podciągnięcia się w znajomości faktów.
   Wymień Polaków z NKWD?-mieszasz pojęcie - nie każdy z obywatelstwem polskim był Polakiem.Żydzi mieli obywatelstwo polskie, ale nie każdy się czuł się Polakiem(asymilacja ok.10% i to Ci mieli szanse przeżycia),to samo można powiedzieć,o Banderze ,czyli Ukraińcach,Białorusinach,Ślązakach ,czy Kaszubach,albo litwakach.Kto i w jakim celu powołał NKWD -to osobny wątek..
   nie dziwi mnie ,że historię polski uważasz za mity ,a bohaterów polskich za nieudaczników itd,itd.Masz swoich bohaterów.Napisz o nich -chyba się nie wstydzisz ,kogo cenisz.
   Nie pisałem o dotacjach -dostawali COŚ ważniejszego niż kasę -byli POMAZAŃCAMI BOŻYMI-a tym samym mieli WŁADZĘ .Sprawdź znaczenia słów-suweren,lenno itd.
   Czasami się bawię takimi słówkami ,bo je lubię-trudno mówić o języku ,raczej są to pojedyncze słowa...,ale cieszę się ,że Cię rozśmieszyłem takim drobiazgiem.
   Nie musisz mi niczego gwarantować -w tym okresie ludzie wykształceni w Europie porozumiewali się na ogół łaciną ,haha-
   Jeszcze jedno-Polska ,jako państwo wielu narodów, w chwili wybuchu wojny znalazła się w sytuacji ,w której Białorusini,Rusini(Ukraińcy),Litwini postanowili utworzyć swoje państwa-znaleźli zatem sojusznika w Hitlerze.A Żydzi?-jak myślisz ,gdzie szukali sojuszników i obrony?Przed wojną nie popierali Polaków ,nawet w sejmie raczej domagali się więcej praw i dobrze!Do armii polskiej wstąpiły wyjątki , a reszta albo została ,bo wierzyła w przeżycie ,a część młodzieży pojechało na wschód -by wrócić z Sovietami ,jako zwycięzcy-w różnych mundurach.
   Skąd wiesz,jaki był los Rumkowskiego ?A CZerniaka nie znam -niedokładnie przepisałeś z netu,chyba.
   p.s.a hymn Polski uważasz za przyśpiewkę biesiadną?
   Zadam pytanie ,czy Polacy byli w Waffen SS?a może obywatele polscy,czy obywatele Wolnego Miasta Gdańska, a może ze Śląska ?O tym jesteś fest poinformowany przypuszczam
   pozdrawiam w słoneczny poranek-piękny jest nadwiślański świt ,jak śpiewał wielki polski patriota z Białorusi....i kibice.

   Usuń
  11. Moje błędy powinieneś mi wybaczyć, piszę w skrajnie trudnych warunkach (zaawansowana zaćma). Chodziło oczywiście o Czerniakowa.

   Mówi Ci coś nazwisko Mieczysław Moczar (wł. Mikołaj Diomko) urodzony w rodzinie katolickiej? Albo Władysław Spychaj-Sobczyński, Konrad Świetlik – to ci bardziej znani. Według różnych danych w NKWD po wojnie służyło około 30-40 procent Żydów i Polaków żydowskiego pochodzenia. Resztę stanowili Polacy. To, kto kim się czuł, jest tu kompletnie bez znaczenia.

   Nie wiem czy Polacy byli w Waffen SS, to zbyt daleko od moich zainteresowań. Natomiast mój ojciec został wcielony do Wermachtu nie dlatego, że chciał, a dlatego że nie miał innego wyjścia. W 1944 roku przeszedł na stronę aliantów i w dywizji gen. Maczka szkolił polskich saperów, za co nigdy nie przyznano mu statusu kombatanta wojennego.

   Usuń
  12. napisałem ,że pomyłka z nazwiskiem-robię większe byki -luki w pamięci po wypadku ...,dlatego ćwiczę pamięć ,podobnie jak Ty czytanie...
   Grubo .... ,ja dodam Hitler-rodzina katolicka ....Salin-seminarzysta,pewnie czuli ,że są zbawcami ludzkości-tymczasem historia oceniła ich inaczej.Komuniści nie mieli ojczyzny -pamiętam nazywali siebie internacjonalistami ,chyba-mama to partia ,tatusiów wielu Marks,Lenin,Stalin itd.
   Ale to nic ,mój dawny sąsiad też był u gen.Maczka-w Polsce był ORMO-wcem i wieszaliśmy mu zdechłe wróble na klamce u drzwi-ohyda.Jego małżonka w latach 90-tych dowiedziała się ,że 17 września Ruskie napadli na Polskę ,nie wierzyła-oni żyli chyba w ciągłym strachu....Zresztą ,niektórzy historycy piszą,że elita AK zdradziła społeczeństwo po wejściu Ruskich i poszli na współpracę ,inni uciekli w wewnętrzną emigrację -za malutki jestem żeby tych ludzi oceniać .Wł.Spychaj-Sobczyński i jego rola w pogromie w Kielcach.Właśnie czekam na recenzję książki J.Tokarskiej -Bakir "Pod klątwą .Społeczny portret pogromu kieleckiego" uczynioną przez-R.Śmietankę-Kruszelnickiego.
   zdrowia życzę
   mój dziadek pomagał jeńcom sovieckim w obozie -po wojnie oddali mu fabrykę pod zarząd i 700 l spirytusu(pierwsza wypłata dla robotników była w spirytusie.

   Usuń
 5. Tak nie bardzo rozumiem Twojego zacierania rączek. Retoryka Izraela jest coraz bardziej nachalna, wcale nie tłumaczy tego fakt, że mają tam być wybory, bo dowodzi to, że Izraeczycy takiej retoryki od swych włodarzy oczekują, bo te partie cieszą się ich poparciem - większym niż być może PIS w Polsce. Tymczasem samo istnienie muzeum Polin, opieka nad cmentarzami, finansowanie teatru żydowskiego, itp. jest pewnie objawem tego wyssanego z mlekiem matki antysemityzmu.

  Decyzję Morawieckego rozumieją prawie wszyscy od lewa do prawa, - tylko Ty masz jakieś ale. Co to znaczy w ogóle zrejterowała? Ty masz zwyczaj odwiedzania ludzi, którzy plują Ci w twarz?

  Osobiście mam już odruch wymiotny jak słyszę wypowiedź kolejnego Żyda i jego zdanie na temat tego co robili Polacy podczas holokaustu. Oni mają również u siebie całkiem sporą liczbę katów i pospolitych badziorów, może pora zauważyć że wojna nie produkuje jednak masowo świętych, tylko budzi demony?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niby jakie zacieranie rąk? Raczej je łamię nad nieporadnością naszej obecnej dyplomacji. Kukiz w rozmowie z Olejnik to ładnie nazwał: „frajerzy” czy jakoś tak.
   Pokaż mi kraj, gdzie nie ma skrajnej prawicy i gawiedzi, która oczekuje ostrej, na pograniczu wulgarności, retoryki. Dlaczego w Izraelu miałoby być inaczej? Ja takiej retoryki nie bronię, stwierdzam tylko fakt. Możesz być spokojny, Żydzi dokładają się do finasowania przejawów kultury w Polsce, tak samo jak u siebie kultywują jej pewne elementy np. inicjatywa Sprawiedliwych wśród Narodów, gdzie najwięcej jest Polaków.

   Jesteś w błędzie, nie wszyscy rozumieją focha Morawieckiego. Skoro trzech z V4 pojechało, to znaczy dobitnie, co myślą o tym fochu. Twoje odniesienie o pluciu jest nie na miejscu, ale nawet gdyby – taki Netanjahu jednak odwiedził kraj, gdzie Żydom na co dzień pluje się w twarz. I miał odwagę to wypomnieć.

   Z tymi katami u Żydów sporo się ostatnio wyjaśniło. Wystarczyłoby trochę poczytać. Może chodzi Ci o fałszywkę Koraba na temat wypowiedzi Hannah Arendt, a którą od kilku miesięcy powielają „Wiadomości” TVPiS?
   Z tą wojną nie odkrywasz ameryki, to tylko nasi „poprawni” historycy usiłują wmówić światu, że żadnych Polaków wojna nie spodliła.

   Usuń
  2. Można wskazać kraje, gdzie tacy ludzie jednak nie rządzą.

   Jakoś nie słyszałem u nas takich wypowiedzi u polityków. Nie przypominam sobie też większych sukcesów partii, które programowo miały negatywny stosunek do Żydów. Ogół społeczeństwa w Polsce nie ma zapotrzebowania na gnębienie tej nacji, bez względu na to co się komuś tam wydaje.

   Ja czytałem Hanne Arednt, nie potrzebuję "fałszywek". Może również zadałbyś sobie trud, żeby przeczytać choćby "Eichmanna w Jerozolimie"? A co Ci się wyjaśniło to nie wiem. Izralem się z tą żydowską odpowiedzialnością uporał ustawą. Im było wolno kolaborować, bo przecież ratowali życie. Koniec kropka.

   Usuń
  3. Nie rządzą ale są.

   Problem w tym, że konserwatyści z pod znaku antysemityzmu są głośniejsi niż ogół społeczeństwa, któremu nie zależy na gnębieniu Żydów.

   Nasi szmalcownicy za to kolaborowali z chęci zysku. Taki drobiazg a jednak ma znaczenie. Przypomnę tylko, że to nie Polaków zamykano w gettach skąd jedyne wyjście prowadziło przez komin krematoriów, do których ich z gett wysyłano. Ciekawe, czy Ty nie chciałbyś takiej ewentualności odwlec, w nadziei, że coś się zmieni?

   Usuń
  4. Wszędzie są. Ale co ma z tego wynikać?

   Doprawdy? A gdzie te ich głosy? W gazetach? W telewizji? W publikacjach jakichś?
   Czy raczej na obszczanych murach i wśród rasistowskich okrzyków marginesu społecznego?

   Jeżeli czytam, że judenraty wydawały Niemcom listy Żydów unikających podatku, a potem dzieli się kasą z ich majątków po tym jak ci ludzie zostali wysłani do gett, albo o tym, że członkowie "Żagwi" pobierali taką samą kasę za wydawanie Żydów jak zwykli szmalcownicy, to widzę także w tym chęć zysku, a nie odwlekanie czegokolwiek.

   Poza tym jakbyś znał zapisy Adama Czerniakowa czy wypowiedzi Rumkowskiego, to byś wiedział, że "nie zamykano" ich, tylko sami Żydzi dążyli do takiej izolacji. Na początku okupacji nie była brane jeszcze pod uwagę "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej", przy pomocy krematoriów i komór gazowych.

   Usuń

  5. Jeśli nic nie wynika, to dlaczego czepiasz się wypowiedzi konserwatywnych polityków żydowskich?

   Nie rozumiesz i przekręcasz. Polski konserwatyzm przytula antysemitów, nawet jeśli to tylko margines, i ich chroni, dając im prawo głośnego szerzenia swej nienawiści do narodu żydowskiego.

   A kogo Ty czytasz? Czy przypadkiem nie tej dr Ewy Kurek? Gratuluję, bo to pierwsza antysemitka w Polsce. Powinieneś podać rękę Gwidoniusszowi.

   Ja już kiedyś pisałem o Rumkowskim. Ja tu tylko zapytam, czego Ty oczekujesz od narodu żydowskiego? Że tam są sami święci? Mam zacząć wymieniać nazwiska polskich zdrajców i oprawców, choć ich nie przymuszała o tego perspektywa Holokaustu, czy jakiejkolwiek eksterminacji narodu? Naprawdę nie trzeba wielkiego wysiłku umysłowego aby zrozumieć, że skundlenie Żydów wobec własnego narodu było częścią celowej i wyrafinowanej polityki nazistów niemieckich.
   Nie pisz mi, że to sami Żydzi dążyli do utworzenia gett, bo bluźnisz jak ta dr. Ewa Kurek.

   Usuń
  6. Dlatego że oni tam rządzą, a nie tylko są?

   To chyba Tobie w tym momencie się coś pomieszało. :D

   Antysemitka, bo Tobie się tak uroiło? Bo nie pisze pod dyktando GW? Może zamiast powtarzać dyrdymały sprawdź źródła, z których korzystała.
   Tak się składa jednak, że przeczytałem dziennik getta Adama Czerniakowa, możesz sobie sprawdzić kto to taki. Pewno antysemita.

   Nie nie oczekuję tego. Tak samo jak nie oczekuję tego od Polaków. A TY oczekiwałeś?

   Doprawdy? A wiesz, tak się składa że są na to dokumenty. Wyobraź sobie, że budowania takich autonomii chcieli już w dwudziestoleciu międzywojennym. Jak myślisz, dlaczego Rumkowski nazywany był królem? Dlaczego bito tam własne monety? Jesteś ostro niedoinformowany, panie szanowny, poczytaj sobie, nie musi być Kurek, poczytaj sobie dzienników z gett, to Ci się rozjaśni w głowie.

   Usuń
  7. Ty siebie czytasz? Raz Ci źle są u władzy, raz, że ich we władzy nie ma.

   No właśnie najlepiej tak. Mnie się pomieszało, że przytulają antysemitów, tylko jakoś nie widać wojny z antysemityzmem. Już się wzięli za hejt na polityków, hejt antysemicki w ogóle im nie przeszkadza.

   Nie tylko mnie, ale akurat w GW o tym nie czytałem. Mnie wystarczy to, jak ją w końcu potraktowana w USA i to przez polonię, odmawiając jej tytułu. Ja dobrze wiem, kto to Czerniaków czy Rumkowski, ale powtórzę to co napisałem Gwidoniuszowi. Nie oceniaj, bo sam nie wiesz jakbyś się zachował na ich miejscu. I jak ich, Polaków o podobnym życiorysie tez nie brakowało.

   Otóż to, rzecz w tym że ja nie oczekuję tego samego od Polaków. Ogólnie jako narody, poza kulturą i religią, nic nas nie różni.

   I co z tego, że chcieli. W powojennej Polsce tego chcieli też Ślązacy. Dobrze wiem kim był Rumkowski i co wymyślał. Tylko tak jakoś mi się wydaje, że dziś zarówno nieformalny naczelnik Najjaśniejszej oraz podwładny mu Prezydent maja podobne zapędy. A przecież wojny i gett nie ma.

   Usuń
  8. Z antysemityzmem czyli z kim? Z panią Kurek? Czytałem wypowiedzi pod recenzją jej książki w GW, pinda była dość łagodnym określeniem...

   Nie oceniam. Czerniakow na przykład był dla mnie postacią tragiczną.

   No właśnie. Ale według Żydów (niektórych) różni nas to, że oni byli ofiarami, a my katami.

   Daruj sobie takie porównania. O czym mają świadczyć? O tym, że jak trafiamy na teren na którym nie czujesz się pewnie to wyskakujesz z czymś z głupia frant?

   Usuń
  9. Tyle, że GW akurat piszę prawdę o dr. Kurek.

   Owi (niektórzy) w niektórych (choć nielicznych) przypadkach mieli rację.

   Dlaczego mam sobie darować? Bo zbyt trafne?

   Usuń
  10. No tak, zapomniałem żeby nie wiem jak łgali, to piszą prawdę. Znawca się znalazł. :D

   Niektórzy w niektórych. Tu się z zgodzę.

   Bo głupie. Co mają autonomiczne pragnienia Żydów do współczesnej władzy? Co w tym trafnego?

   Usuń
  11. Ażebyś wiedział, że znawca. W odróżnieniu od tu komentujących czytam GW regularnie, jak i inne portale i widzę jak dłoni dla kogo białe nie jest białe.

   Ja nie porównywałem naszej władzy do autonomicznych pragnień Żydów. Ja ich porównuję do takiego Rumkowskiego.

   Usuń
  12. Widzę że czytasz regularnie - również po tym porównaniu do Rumkowskiego. Jeśli zamierzałeś wspiąć się na wyżyny żałosności, udało Ci się. Współczuję Ci teraz naprawdę. Z całkiem jeszcze kumatego faceta przedzierzgnąłeś się w fanatyka pana z Czerskiej, podobnego tym, którzy czczą klechę z Torunia.

   Usuń
  13. W odróżnieniu od tych, co czczą klechę z Torunia, ja się do Michnika, ani do żadnego innego z „Wyborczej” nie modlę. Za nich też. Jeszcze raz podkreślę, mam odwagę czytać tych, co mają przeciwne zdanie, czego nie mogę o Was powiedzieć.

   Usuń
  14. Nie modlisz się? TY przed tą retoryką leżysz krzyżem, (bo trudno leżeć gwiazdą...)

   Usuń
  15. Jak na razie krzyż mnie tylko boli. Stary już jestem i ciężarów dźwigać nie mogę. Kiedyś modliłem się do Bozi (do żadnej gwiazdy nigdy), aż w końcu doszedłem do wniosku, że przy tej modlitwie wychodzę na durnia.

   Usuń
 6. W tym wszystkim, pozostaje zasadnicze pytanie:
  Dlaczego niechęć i wrogość do Polaków jest bardziej
  zakorzeniona/nasilona od niechęci i wrogości do Niemców?
  Zastanawiam się nad tym niemal od początku "pojmowania świata".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Ninel:

   Przyczyna jest prozaicznie prosta: Niemcy uznały swoją winę bez żadnego „ale” i przeprosiły (również materialnie).

   Usuń
  3. He he tylko ci krnąbrni Polacy nie chcą przyznać że podczas wojny wspólnie z Niemcami planowali i realizowali holokaust. Bezczelność.

   Usuń
  4. Ci krnąbrni Polacy nie chcą się przyznać, że byli wśród nich szmalcownicy i za nich nie przepraszją, gorzej, gotowi drapać pazurami jak im się to wypomni. A taki papież JP II przepraszała za wszystkie winy, nie tylko tej II wojny światowej.

   Usuń
  5. A gdzieś kto zaprzeczał że byli? Wskaż mi tego łgarza z nazwiska.

   Usuń
  6. Niestety, nie tylko szmalcowników żeśmy mieli. Bo byli także "sąsiedzi", którzy własnymi rękami załatwiali "sprawę". I to nie tylko w czasie wojny, ale także przed i po. Ks. Lemański w wywiadzie z p.Kim sprzed dwóch dni wspominał i o Jedwabnem, i Szczuczynie, i Radziłowie, i Kielcach.
   A pan Katz za wypowiedziane słowa przepraszać nie chce. Chyba go nawet trochę rozumiem.

   Usuń
  7. Wiesz droga Mario, po wojnie to często gęsto zdarzało się również, że wyrównywał z sąsiadami rachunki Żyd, w mundurze NKWDzisty.

   Usuń
  8. Ee, żeby znowu tak często gęsto to chyba nie, choć zapewne mogło się i tak zdarzyć.
   A tak naprawdę dziwi Cię to Rademenesie? Jeśli sąsiedzi własnymi rękami zabili mu żonę i dzieci albo i rodziców jeszcze? Teraz on był górą, a że nie miał już nikogo bliskiego (ani niczego swojego, bo majątek rodzinny został zniszczony albo przejęli go sąsiedzi) oraz duże poczucie krzywdy ….
   No i tak dla porządku - skoro on wyrównywał rachunki, to chyba najpierw zaszło "to", co podlegało późniejszemu wyrównywaniu. Zgoda? :)

   A pan Katz dalej się zapiera w tym "nie przepraszaniu" Polaków.
   Tak się zastanawiam co by się stało, gdyby nasz premier zamiast też tak się zapierać w "żądaniu przeprosin" (ostatnio w wywiadzie dla jakiejś zagranicznej gazety), zachował się wielkodusznie i tak po prostu przyznał mu choć trochę racji i jako pierwszy wyciągnął rękę do zgody oraz przeprosił za te krzywdy, których wielu Żydów doznało od wielu Polaków.
   Takie znane nam z historii słynne "wybaczamy i prosimy o wybaczenie".

   Usuń
  9. Mario:

   Za to wyrównywanie rachunków krzywd należy Ci się brawo ;)

   Z tym Katzem jest jednak trudniejsza sprawa. On jest tak samo zacietrzewiony jak nasi włodarze. Tacy ludzie sobie nie wybaczają. Morawiecki nie może wyciągnąć ręki ze względu na swój elektorat, który by mu tego nie wybaczył, tak samo jest z Katzem, którego też czekają wybory. Może w innych okolicznościach, gdy oba konserwatywne nurty przegrają w swoich krajach. Tylko kogo to wtedy będzie obchodzić?

   Usuń
  10. Mario, nie dziwi mnie wcale. Genezę i przyczyny opisał Paweł Jasienica w swoich "Pamiętnikach". Natomiast znam relacje, kiedy NKWdzistą okazał się Żyd ukrywany przez Polaków.

   Nic szczególnego, Żydzi zaczęliby się w kuluarach dopytywać o kasę. Bo Wybaczyć i prosić o wybaczenie można, ale uzyskanie tego wybaczenia kosztuje...

   Usuń
  11. Zdaje się Rademenesie, że Żydzi o tej kasie już coś mówią i to bez tego gestu wybaczania. Ba, nawet zdaje się, że i naszego największego sojusznika trochę już przekabacili w tej materii. :)
   Wydaje mi się, że więcej jednak można ugrać "po dobremu" niż "drąc koty". :)
   Chociaż z drugiej strony może jest to tylko taki zwykły PIS-owski kamuflaż "rzucony na żer" gawiedzi, dla przykrycia czegoś większego? Np. tajnych negocjacji z Izraelem prowadzonych przez ambasadora Kurnickiego? :)

   Usuń
 7. Witaj.
  "Sparafrazuję polskie hasło PiS o Niemcach: nie będzie Polak pluł nam w twarz".

  Moje lepsze.
  Nie będzie Żyd pluł nam w twarz.

  Antysemityzm.
  1)O tym, kto jest antysemitą, decydują Żydzi.


  2)Antypolonizm.
  "Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy.
  Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

  Pkt.1,2.
  Przedsiębiorstwo holokaust.
  Działalność gospodarcza,spółka bez odpowiedzialności.
  Byznes ist byznes.

  Rasizm:
  Dyskryminacja rasowa zespół poglądów przyjmujących wyższość jednych ras nad innymi.

  Fakt:
  Antypolonizm=Rasizm.
  Pozdrawiam.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Witaj Józefie.

   Czyli w pluciu wszyscy są jednakowi, by nie napisać „są sobie równi”?

   Jesteś w błędzie, nie tylko Żydzi. Że wymienię Polacy, Francuzi, Niemcy, Amerykanie, itd...

   Akurat za to zdanie dostało mu się również od Żydów.

   „Przedsiębiorstwo Holokaust” to wymysł antysemitów.

   Rasizm – pełna zgoda. Natomiast rzekomy antypolonizm nie wynika z rasizmu. Sam sobie tak wydedukowałeś. Błędnie.

   Odwzajemniam pozdrowienia.

   Usuń
  2. Ha, ha, ha "Przedsiębiorstwo Holokaust" - wymysł antysemitów, a dokładnie rzecz biorąc Żyda - Normana Finkelsteina.

   Usuń
  3. w Polszcze żyje więcej filosemitów ,niż Żydów.Dziwnym jest ,że w życiu nie poznali żadnego Żyda ,ale bardziej czują się Żydami niż sami Żydzi .To świadczy, jak blisko żyły nasze narody i jak bardzo się wymięszliśmy od tysiąca lat.Jak pięknie być Polakiem ....

   Usuń
  4. Radku:

   Czy wśród Żydów antysemitów nie było? Finkelsteina wydał książkę z tym tekstem w 2003 roku. Takiego przedstawienia holokaustu użyli wcześniej Ward Churchill, Phillip Lopate czy Peter Novick.

   Usuń
  5. Sic!

   Używali go nawet rabini i przedstawiciele gmin Żydowskich, wycyckani przez ŚKŻ... sami antysemici. Jesteś beznadziejnym przypadkiem...

   Usuń
  6. Beznadziejnym bo uważam „przedsiębiorstwo holokaust” za brednie?

   Usuń
  7. Bo niedouczonym i niedoinformowanym niestety.

   Usuń
  8. Myślisz, że nie ma ciekawszych tematów niż gloryfikacja antysemityzmu?

   Usuń
  9. Oczywiście, że są. Te filosemickie, gnojące Polaków.

   Usuń
  10. Niezastąpiona Arendt określiła takich ludzi. "społeczny 'filosemityzm' zawsze kończył się tym, że dodawał antysemityzmowi politycznemu element mistycznego fanatyzmu" Według niej, filosemici i antysemici posiadają podobny, prawie perwersyjny, stosunek do Żydów, mimo że sposób w jaki ich traktują jest zupełnie odmienny. :D

   Usuń
  11. Filosemita to nie ktoś, kto gnoi Polaków, to ktoś kto broni Żydów przed antysemityzmem, co wynika nie tyle z samego filosemityzmu, ile z ataków antysemitów. Swego czasu miałem okazję przeczytać kilka książek o Żydach, ich kulturze, życiu i religii, gdzie problem holokaustu albo w ogóle nie był poruszany, alb był marginalny i odnosił się do zagadnień stricte religijnych. Do tego trzeba dodać, na zasadzie zbiegu okoliczności, zarówno spotkania nie tylko z ortodoksyjnymi Żydami, jak i kilka ciekawych zabytków ich kultury (polecam synagogę w Tykocinie).

   W Polsce być filosemitą jest chyba gorzej niż samym Żydem, bo ich uważa się za zdrajców, nawet jeśli jak ja, nie mają najmniejszej ochoty dać się obrzezać. W kraju, gdzie jedynie słuszna postawa to bycie narodowym katolikiem o poglądach skrajnie konserwatywnych, nawet wspomnienie o Żydach, i to niekoniecznie w kontekście Holokaustu powoduje wściekłość rzekomych patriotów.

   Usuń
  12. filosemici ze swoim "perwersyjnym" (idealne określenie, doprawdy) uwielbieniem narodu żydowskiego są tak samo szkodliwi jak antysemici. Ta obrona przyjmuje postać ataku i chłostania pałką antysemityzmu ludzi, którzy ośmielają się wskazywać na fakt, że Żydzi nie byli święci i swoje za uszami mają. Bo założę się, że swojej książeczce, na lekturę której nie możesz się doczekać, nie wyczytasz, ilu Żydów zginęło z ręki członków Żagwi, z winy judenratów, czy Jüdischer Ordnungsdienst. A to też są liczby, bez względu jak bardzo będziecie stawać na głowie i ich winę zacierać i tłumaczyć chęcią przeżycia.

   Usuń
  13. Nie wiem kto Ci nawciskał głupot o perwersyjnym filosemityzmie, ale pewnie bardziej skutecznie, niż mnie GW swoje liberalne poglądy. Jeśli sądzisz, że nic nie wiem o działalności Żagwi, o działalności Judenratów, o działaniach Żydów i Polaków żydowskiego pochodzenia w NKWD, to znaczy, że nic o mnie nie wiesz, co mnie w zasadzie nie dziwi. I najważniejsze mylisz uwielbienie z pozytywnym zainteresowaniem, co mnie u konserwatystów, w dodatku narodowych, zupełnie nie dziwi. Czy Ciebie stać na jakiekolwiek krytyczne spojrzenie na narodowy nacjonalizm, za którym tak optujesz? I Ty chcesz oceniać mój stosunek do Żydów?

   Usuń
  14. Hanna Arendt. Znana antysemitka :D
   Pewnie że mnie stać. Lecz wolę nacjonalizm od filosemityzmu.
   Zachowujesz się jakbyś nie wiedział, choć mam wrażenie że celowo, bo sam Ci wielokrotnie o tym mówiłem.

   Usuń
 8. To może po kolei.
  "Dostaliśmy już prztyczka w nos (a może i łupnia) za sprawą noweli Ustawy o IPN, która przyczyniała się wzrostu antysemickiego hejtu w naszym kraju".

  To że "żydowska gazeta dla Polaków" robi raban,czyli ajwaj,ajwaj..ajwaj co to się dzieje..to normalne jej zachowanie.Antysemityzm narasta,bo jakieś porąbane Rybaki coś tam wrzeszczą,więc takiej okazji nie przepuszczą..
  Ale Ty,mam nadzieję,przeczytasz bez uprzedzeń co w tej ustawie takiego strasznego pisiory zapisali i zacytujesz chociaż jedno zdanie z tej ustawy w którym obrażamy Żydów,więc należy nam się i słusznie że"dostaliśmy prztyczka w nos (a może i łupnia)"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałeś wydanie „Wyborczej” w języku jidysz, że piszesz o niej żydowska? A może masz wątpliwości, co do narodowości większości piszących tam redaktorów? Pokaż mi w Polsce bardziej obiektywne media (jakiekolwiek) od tego, co prezentuje ta gazeta.

   Wczoraj oglądałem Jakiego (autora ustawy o IPN) w rozmowie z panią Olejnik. Kłócił się z nią o każde zdanie (takie jego prawo w tym TVN24), a jednak gdy padło pytanie o bubel prawny jakim właśnie była ta ustawa, nie raczył odpowiedzieć, bo nie miał nic pozytywnego do powiedzenia. Wystarczy zamiast kłótni o poszczególne paragrafy?

   Usuń
  2. wtręt 3
   redaktorzy GW nie znają jidisz (zachód),a po chazarsku mało by kto zrozumiał(czy zamiast per Waćpan może być Herr Kamerad?)
   pozdrowiam

   Usuń
  3. Wychodzi na to,ze wszyscy poza Tobą o tym wiedzą.

   Specjalnie dala Ciebie Stanisław Michalkiewicz wyjaśnia,dlaczego GW jest żydowską gazeta dla Polaków.

   "Cóż to bowiem znaczy: żydowska gazeta dla Polaków? Wyjaśnił to jeszcze podczas okupacji niemieckiej Władysław Studnicki, któremu Niemcy czynili wyrzuty, że nie pisuje do niemieckich gazet. - Jakże „nie pisuję”, skoro pisuję, np. do „Das Reich” - odparł Studnicki. - No tak – powiedział na to Niemiec – ale nie pisuje pan do „Nowego Kuriera Warszawskiego”. - Oczywiście – Studnicki na to. - Ja mogę pisywać do niemieckich gazet dla Niemców, ale nie będę pisał do niemieckich gazet dla Polaków!
   Na czym polega różnica między jednymi a drugimi? Niemieckie gazety dla Niemców przedstawiały niemiecki punkt widzenia jako niemiecki – i to było w porządku – podczas gdy niemieckie gazety dla Polaków przedstawiały niemiecki punkt widzenia jako obiektywny, a to nieprawda.
   Otóż „Gazeta Wyborcza” jest żydowską gazetą dla Polaków i w tym charakterze wykonuje różne zadania wobec tutejszego narodu tubylczego".

   Usuń
  4. Dopisek,bo przeoczyłem.
   Jaki Ci nie wyjaśnił,a Monisia?
   Wiesz już czym Polska się naraziła Żydom.
   Że jakąś ustawę bez zgody Żydów ośmieliła się uchwalić?

   Usuń
  5. proszę Państwa prof.socjologii T.Gross(ten Gross) obwieścił po francusku na konferencji w Paryżu,że Polacy wymordowali więcej Żydów na wsi ,niż Niemcy w obozach -do głosu dopuszczano tylko wybranych.Wiem ,kto inspirował tę konferencję, oprócz Niemców i Kanadyjczyków również PAN(?)-co na to filosemici z PiS?

   Usuń
  6. Józefie:

   Trafiłeś tym Michalkiewiczem jak ślepy w słup na drodze. Typowy przykład spiskowej teorii dziejów. W spisek Mędrców Syjonu też wierzysz?

   Polska naraziła się Żydom przez antysemityzm. Ta ustawa stawiała ów antysemityzm w uprzywilejowanej pozycji. Tak na marginesie, bo chyba uszło Twojej uwadze, Ukraińcy też mieli zastrzeżenia do tej ustawy.

   Usuń
  7. Gwidoniuszu:

   Zapomniałeś dodać, że ten Gross zaatakował także Radio Maryja i dyr. Rydzyka, a to jeszcze bardziej haniebne niż te opowieści gdzie zabito więcej Żydów.

   Usuń
  8. eee...co do tego ataku na radio ,czy dyrektora-to bagatelka,to tak jakby pomyjami oblał amerykańsko-żydowski TVN ,albo "czesko"- sorosowskie radio ZET. Co innego ,jakby RADIO WNET!
   Ale WRESZCIE się z Tobą zgadzam-TE OPOWIEŚCI!!!TRAFIONY ZATOPIONY.Opowieści różnej treści .....
   NAGRODA

   Usuń
  9. Jeszcze się wstrzymaj z tą nagrodą, mam zamiar przeczytać : „Dalej jest noc”.

   Usuń
  10. "Polska naraziła się Żydom przez antysemityzm. Ta ustawa stawiała ów antysemityzm w uprzywilejowanej pozycji. Tak na marginesie, bo chyba uszło Twojej uwadze, Ukraińcy też mieli zastrzeżenia do tej ustawy".

   Zamierzasz tak dalej pierdzielić?
   Konkrety.
   W jaki sposób ta ustawa obraża Żydów?

   Usuń
  11. Do A.
   Rewelacja ,ale wg.własnych zasad najprzód przeczytaj recenzję tej pozycji dr Domańskiego w najnowszym biuletynie IPN (nie brzydź się wziąć do ręki),za jedyne 8 zeta-
   "Korekta obrazu?" wraz z płytą "Rozstrzelać Polaków". Jesteśmy (?) historykami amatorami zatem takie wprowadzenie jest raczej konieczne,tym bardziej,że Autorzy "Dalej jest noc" są mocno kontrowersyjni .Dalej nic nie będę sugerował ,ale jestem na bieżąco.Powód główny-zgadzam się ,że" poznanie historii własnego kraju to poznanie własnej tożsamości ,łatwo wmówić człowiekowi wszystko ,z jakiego rodu się wywodzi"(znalezione w necie).....nie wykluczam pochodzenia żydowskiego ,bo to w Polsce jest b.możliwe.
   Żydzi przed wojną mieli respekt przed szlachtą ,a gnębili szczególnie chłopstwo
   Wraca (?) powiedzonko -"jeszcze w Polsce będzie git ,z polską szlachtą polski Żyd"-pytanie brzmi-kto w naszych czasach będzie tą "szlachtą"(filosemickie partie,czyli waadza?),a kto chłopstwem pańszczyźnianym(w POLSCE wyborcy mają tylko 30% praw ,jako bierni wyborcy).
   zatem do lektur-w tej materii należy podziękować stronie izraelskiej ,że zmobilizowała spoleczeństwo polskie do poznania relacji polsko -żydowskiej-mamy swoją godność ....
   pozdrawiam

   Usuń
  12. wskazówka nr 1
   bez pozycji R.Hilberga "Zagłada Żydów europejskich" 4t. będzie trudno wejść laikowi w temat Zagłady.Ta pozycja ukazała się w Polsce po ok.50 latach od jej napisana -Autor pozwolił ją wydrukować w Polsce pod warunkiem ,że ukaże się w całości-żeby zapobiec manipulacjom i przekłamaniom.Wstęp napisał (?)-niespodzianka do sprawdzenia dla zaangażowanych...
   Obecnie badam dorobek "historyczny" p.prof.J.Leociaka,który zajmuje się badaniem form dyskursu i próbuje diagnozować poetykę dyskursu.Na konferencji w Paryżu zabrał głos ,jako historyk,ale chyba literatury....
   P.prof.B.Engielking-Boni(!) i prof.Grabowski są mi znani ze swoich prac ,często krytykowanych przez innych historyków z różnych powodów...
   powodzenia

   Usuń
  13. Gwidoniuszu:

   Najlepszą rekomendację tej książki daliście mi Wy sami. Skoro Was drażni, przeczytam niehubnie, i nie ma zmiłuj się. A po lekturze, z jeszcze większą satysfakcją umieszczę tu własną recenzję i dodatkowo własny pogląd na sprawę.

   Powinieneś uzgodnić stanowisko na temat asymilacji Żydów w Polsce z Radkiem, który piesze, że oni nie byli zdolni do żadnej. Ty zaś twierdzisz, że nikt nie może być pewnym, czy nie ma w sobie domieszki krwi żydowskiej. Tak przy okazji polecam piękny film „Cud purymowy” w reżyserii Izabelii Cywińskiej.

   Usuń
  14. Józefie:

   Lubię męskie rozmowy, ale to „pierdzielić” zostaw sobie dla swoich kumpli. Tu jest blog, mój, i nie zamierzam go zmieniać w budkę do picia piwa.
   Wyjaśnijmy: ja nie piszę w jaki sposób ta ustawa obraża Żydów, ja piszę, że stawiała antysemityzm w uprzywilejowanej pozycji. Naprawdę nie widzisz różnicy? Skoro taki Rybak jest antysemitą, nie wolno byłoby o nim źle pisać, bo jest przecież jednym z przedstawicieli wspaniałego narodu Polaków. Gdyby ktoś napisał np. na Wyspach Samo, że część Polaków, to tacy podli antysemici jak Rybak, a część niewątpliwie taka jest, nasi szeryfowie od Ziobry mogliby jechać go aresztować. Jechać, nie wysłać listu gończego, gdyż ta wyspa to urokliwe miejsce.
   Ten przykład jest mocno przesadzony, ale pewnie inaczej byś nie zrozumiał.

   Usuń
  15. A:nic mnie drażni ,ale ciekawi ta dyskusja między historykami-w tym wypadku ograniczę się do recenzji dr Domańskiego.Do tego gatunku prac podchodzę bez emocji ,ale z potrzeby wiedzy-o jaką niby satysfakcję Ci chodzi ,że UMIESZ CZYTAĆ ,czy że napiszesz recenzję.Ja chętnie zapoznam się z Twoimi uwagami i przedstawię być może swoje-ale nie widzę na razie takiej potrzeby.Nie oglądam polskich filmów popularnonaukowych ,a tym bardziej obojętna jest mi twórczość pani I.C.
   Czytaj i pisz ,byle merytorycznie -sprawdzimy Twoją wiedzę historyczną .Szczególną uwagę zwróć na słowa "powiat"-Kreishauptmannschaft,Polnische Polizei im Generalgouvernement,policja granatowa,Ordungspolizei ,Vo,JO itd-czeka Cię ciekawa przygoda z historią ,która jest dla Ciebie mitami o nieudacznikach -mam pewną satysfakcję ...
   I znowuż błąd-czy wiesz, jaką domieszkę krwi rosyjskiej mieli mieszkańcy NRD,a nie chodziło o asymilację,w całej Europie były na porządku dziennym małżeństwa chrześcijan i obojga płci Żydów.
   Procenta zasymilowanych Żydów obliczyli wiarygodnie badacze-przed wojną było ich ok.10% w Polsce-to nie kwestia uzgodnień ,ale statystyk(nie za b.ufam statystykom).
   Wtręt -czy antysemityzm ,należy piętnować na równi z antypolonizmem-Rybaka ukarano za spalenie kukły Sorosa kryminałem,jak należy ukarać Katza,Mitchell i innych faszystów i rasistów(antypolonizm)-propozycja -persona non grata ?Władza PiS I POPRZEDNIE to miękka kicha dyplomatyczna i strategiczna
   pozdrawiam

   Usuń
  16. Gwidoneuszu:
   Nie wiem co Gross mówił na konferencji w Paryżu, wiem co mówił wcześniej. Otóż jego zdaniem w Polsce w czasie II wojny Polacy wydali Niemcom lub sami zamordowali więcej Żydów niż zabili Niemców.
   Zupełnie nie chodziło ani o obozy koncentracyjne ani o całkowitą liczbę zabitych przez Niemców Żydów, a jedynie o tę część zabitych "dzięki" (i przez) Polakom.
   Może Gross się przejęzyczył, a może ktoś się przesłyszał albo źle przetłumaczył, albo celowo robi "złą politykę".
   Gross tłumaczył przecież na podstawie jakich danych oparł tę tezę.

   Usuń
  17. Szanowna Mario
   Gross ,prof.socjologii pisze eseje i nie jest wiarygodnym historykiem.Mogę przytoczyć opinię co najmniej pięciu historyków na temat prac G. i są one niezbyt pochlebne dla tego badacza - dla nich jest niewiarygodny i ma niedostatecznie opanowany warsztat historyka.Od lat interesują mnie losy Żydów i im więcej wchodzę w te obszary wiedzy -tym mniej wiem.Żydzi inaczej podchodzą do historii-dla nich fakty historyczne nie są tak istotne,jak przesłanie ....O co chodzi -proszę wysłuchać wykł.Chrostowskiego na temat dyskusji z Żydem.
   Wiem ,na podstawie jakich dokumentów prof.Gross i prof.Grabowski zmanipulowali te dane-ten materiał jest dostępny w necie-zainteresowani w temacie znajdą je bez trudu...
   ukłony
   p.s.braki wiedzy uzupełniam czytając Glaukopis , a aktualnie wyd.IPN Polish-Jewish Studies-T.Domański "Korekta obrazu?" refleksje źrodłoznawcze książki "Dalej jest noc....."

   Usuń
  18. Wiesz Gwidoneuszu na podstawie jakich danych Gross oparł swoja tezę, a mimo to rozpowszechniasz informację jak w kom. z 22.02 g. 17:02 o jego wypowiedzi (takiej wypowiedzi?) na konferencji w Paryżu? W jakim celu?
   Nie pojmuję takiego działania. Bo można się nie zgadzać ani z przyjętymi założeniami ani z tezą Grossa, ale żeby go ośmieszać w taki kłamliwy sposób?
   Nie przystoi to poważnym ludziom.

   A swoją drogą zdumiewające jest jak dwie niewinne literki na papierze albo trwający mniej niż 1 sekunda wypowiedziany dźwięk potrafią zmienić sens wypowiedzi i zrobić z Niemców zabitych przez Polaków - Niemców morderców Żydów.

   "Żydzi inaczej podchodzą do historii-dla nich fakty historyczne nie są tak istotne,jak przesłanie ...." Ano właśnie, czyli tu jest pies pogrzebany. Tylko jak w takim razie możemy się spotkać i pojednać, skoro dla każdego ważne będzie co innego?

   Usuń
  19. Właśnie się zastanawiam ,kto komu jest bardziej potrzebny w takich relacjach.Ostatnio odpowiadała mi propozycja ,żeby Polacy i Żydzi dali sobie spokój na ok. sto lat.Przypominam czasy ,kiedy PRL nie utrzymywała stosunków dyplomatycznych z Izraelem.Z którymi ŻYDAMI mamy się pojednać -z USA ,czy z Izraela-bo jedni i drudzy domagają się roszczeń ,chyba ?
   W jakim celu reaguje się na nieprawdziwe treści?Dane Grossa są niewiarygodne(np.ok.1400 spalonych zwłok w stodole itd?)-on wykorzystuje sytuację ,że ekshumacja została wstrzymana-zbierane są podpisy w tej sprawie. W Polsce o historii decydują prawnicy i politycy-czas na historyków.Dane o ilości ocalonych po wojnie Żydów mogę odnaleźć-jeżeli pamiętam mówi się o ok.200tys.-są one jednak podważane
   pozdrawiam

   Usuń
  20. Pojednywać się powinniśmy z tymi wszystkimi, którzy mają rzeczywiste podstawy do takich roszczeń. A więc niezależnie od miejsca zamieszkania pokrzywdzonych - czyli nie tylko tych z USA czy Izraela, ale także z Francji, Niemiec, a nawet Rosji, jeśli tacy są. :)

   Nie chodzi o reakcję na nieprawdzie naszym zdaniem treści. Chodzi o sposób tej reakcji. Bo niby dlaczego mamy jedne niewiarygodne naszym zdaniem dane "zbijać" jeszcze bardziej niewiarygodnymi, czy wręcz kłamliwymi, żeby na dodatek celowo i świadomie ośmieszyć przeciwnika. Czy to jest godziwy sposób rekcji?

   Usuń
  21. Tylko z nami -ofiarami wojny ,jakoś nie chcą się pojednać...A mamy prawo do roszczeń?Policzono straty powojenne Polski-12 mln ludzi -za to nie ma ceny i setki mld dolars za zniszczenia i rabunek dwóch okupantów.To Niemcy płacili i będą płacić,bo Rosja ma to .....
   jestem zdezorientowany o jakie DANE chodzi-to historycy są od badań ,tylko zależy jak przedstawiają fakty.Poza tym jest coś takiego ,jak racja stanu ,czy polityka historyczna państwa-w naszym kraju dyplomacja prowadzona jest na kolanach od lat,a NASZĄ historię piszą nam INNI ,albo nierzetelni ....
   ukłony

   Usuń
 9. wtręt
  Dla głębiej zainteresowanych i "gazetowych ekspertów" od spraw żydowsko -polskich:
  "O jeden krok za daleko"-E.Kurek.
  Kto to jest dwużydzian Polaka i dlaczego narasta antypolonizm?
  polecam i miłej dyskusji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wtręt 2
   to przypomina mi zmagania symultanisty Miguela....,wiadomo?

   Usuń
  2. do pani Marii:
   "Było to również społeczeństwo,w którym już na progu wojny miliony ludzi zostało pozbawionych własności przez okupacyjne państwa.Nakazano wyjeżdżać z domu,pozostawiając wszystko......Niemcy poddali wysiedleniom i przesiedleniom ponad 1mln 700 tys.Polaków(GG).Z czasem setkom tys.ludzi palono domy.Wyrzucani z domów szukali możliwości schronienia tam,gdzie było to możliwe.
   W opisach sytuacji ,w których doszło do grabieży cudzej(w tym wypadku żydowskiej)własności ,należy pamiętać,że PIERWSZYM RABUJĄCYM BYŁA RZESZA NIEMIECKA ,która uznawała całość mienia mordowanych i wysiedlanych Żydów za swoją wlasność państwową ,podlegającą ochronie.
   Zbytnia personalizacja grozi niebezpieczeństwem-z horyzontu znika tło,w jakim wydarzenia się dzieją ,a nierzadko także główne siły odpowiedzialne za stworzenie i utrzymywanie nieludzkich warunków okupacyjnych,w których Żydzi byli ścigani i skazani na wyniszczenie..."
   ... koncepcja metodologiczna -mikrohistoria ma pozytywne i negatywne strony.Zejście na POZIOM LOSÓW INDYWIDUALNYCH pozwala niezwykle szczegółowo dotknąć i nazwać po imieniu cierpienie ofiar,poznać nazwiska sprawców....
   Żydowskie istnienie nie było uzależnione od woli Polaków ,tak jakby władza Niemców ograniczała się do obszaru gett,a poza nim były obszary zamieszkałe przez swobodnie żyjących chłopów....
   ukłony

   Usuń
  3. To oczywiste, że PIERWSZYM RABUJĄCYM BYŁA RZESZA NIEMIECKA, tylko, czy to znaczy jednocześnie, że drugi czy trzeci rabujący resztę z tego, co nie zrabowała Rzesza już rabusiem nie jest?

   Czasami jednak jakieś indywidualne żydowskie istnienie zależało od woli Polaków - o czym świadczy las drzewek dla "sprawiedliwych" oraz wiele drzewek "nienasadzonych" z różnych powodów, choć jak najbardziej zasługujących na to nasadzenie.

   Pewne kuriozum stanowi jednak fakt, że Żydzi w czasie wojny często bardziej obawiali się Polaków niż Niemców. Bo tych drugich widzieli de facto rzadziej i widzieli ich z daleka, więc mogli na czas bezpiecznie zejść im z drogi i gdzieś się schronić . Ponadto nie byli przez nich tak łatwo rozpoznawalni "na kilometr", zwłaszcza w tłumie, w odróżnieniu od Polaków, którzy Żyda rozpoznawali prawie od razu. A jak Żyd miał odróżnić Polaka zwykłego od Polaka szmalcownika?

   Uważam też, że nie można stawiać na tej samej wadze i licytować kto ma więcej ofiar ludzkich na sumieniu - wystawiający pod przymusem i bez dyskusji, za to z bezpardonowymi opresjami w razie niepodporządkowania się poleceniem okupanta Judenrat w zamkniętym getcie czy działający z wolnej woli i mający jednak jakieś możliwości przemieszczania się szmalcownicy albo Polacy wydający Żydów czy też nawet sami mordujący. To są tak różne uwarunkowania, że tych liczb uczciwie porównywać się po prostu nie powinno.

   Usuń
  4. Tak powiedział W.Bartoszewski o tym strachu Żydów wobec Polaków ,nie wiem co miał na myśli.Mnie opowiadano ,że to Polacy bali się pomagać Żydom ,bo za to tracili życie całe rodziny i wsie-jest wybór?Bali się Żydów ,bo oni mogli w sytuacjach utraty życia wydać swoich dobroczyńców itd.Jaką pewność mieli Polacy ,że ratowany Żyd nie jest donosicielem?Szanowna Mario -Żydów zamknięto w gettach-tam Polacy nie mieli wstępu!Tam rządzili Niemcy ,a do pomocy mieli odemanów (członków JO).Polityka Niemiec polegała" na masowej ,wszechobecnej i ogłupiającej propagandzie antysemickiej/antyżydowskiej-również tej ostrzegającej przed chorobami zakaźnymi.Jej najważniejszym celem było odhumanizowanie Żydów oraz całkowite odseparowanie od reszty społeczeństwa,ale oddziaływała ona również na samych Niemców ,którzy nierzadko bali się wchodzić do żydowskich domów i woleli się posługiwać się chociażby JO przy akcjach likwidacyjnych.("prasa gadzinowa",to główne narzędzie oraz akcja plakatowa na wsiach i małych miasteczkach)".
   Myślę ,że tu nie chodzi o licytację kto ma więcej ofiar-Polska 12 mln z rąk okupantów-ale o próbach przypisania Polakom współudziału w Zagładzie...
   Córka gen.Nila zadała pytanie-proszę wskazać chociaż jednego Żyda ,który po wojnie uratował jakiegoś Polaka -Ona miała prawo zadać to pytanie i na pewno nie miała na myśli licytacji
   ukłony
   p.s.SZ.Mario ,napisałem-całość mienia mordowanych i wysiedlanych Żydów Niemcy uznali za SWOJĄ WŁASNOŚĆ PAŃSTWOWĄ .PODLEGAJĄCĄ OCHRONIE.Każdy rabunek budzi niesmak i odrazę.... ,Polacy przyłożyli do tego swoją cegiełkę-mierzmy jednak proporcje i sytuację wojny-usprawiedliwienie? Niemcy zagarnęli wszystko ,grożąc karami tym,którzy uszczkną coś z tak świeżo pozyskanego "majątku państwowego".Wszędzie domy żydowskie i sklepy były opróżniane i je pieczętowano, ,a następnie rozdysponowywano.Ich zawartość trafiała do magazynów umiejscowionych w synagogach i budynkach judenratów".

   Usuń
  5. Oczywiście, że Polacy bali się pomagać Żydom (sama bym się bardzo bała i możliwe, że nie było by mnie w ogóle na takie bohaterstwo stać), tyle, że może mniej się bali samych Żydów, co niestety bardziej także innych Polaków - szmalcowników, podejrzliwych sąsiadów, sprzedawców w sklepach, w których trzeba było robić większe zakupy, żeby tym ukrywającym się Żydom zapewnić jakieś pożywienie, itd.

   Całkowicie się zgadzam z argumentem, że polityka Niemiec polegała na masowej, wszechobecnej i ogłupiającej propagandzie antyżydowskiej. Tyle, że w Polsce trafiało to na podatny grunt, bo Żydów jakoś tak specjalnie nigdy nie lubiliśmy.

   I nadal nie specjalnie lubimy. I nadal straszymy tymi "Żydami". Przykładowo nie dalej jak kilka dni temu sąsiad w średnim wieku, przykładny katolik, mąż, ojciec a nawet już dziadek zupełnie na poważnie mnie "uświadomił", że podobno polskie wody (w rzekach, jeziorach, pewnie też rurociągach?) już są w rękach Żydów i tylko czekać, kiedy nam Polakom każą za tę używaną wodę płacić.
   Czy takie, mam nadzieję plotki są już jakąś namiastką antysemityzmu czy jeszcze nie?

   Usuń
  6. "Dziadek" miał na myśli wodociągi-a miały być lasy

   Usuń
  7. przecież płacimy za wodę,płacimy również dodatkowo za towary np.spożywcze ,które są sprzedawane jako koszerne-interes to interes
   Szanowna Mario , największe szanse na przeżycie mieli zasymilowani Żydzi ,czyli ok.10% populacji,poza tym aby uratować jednego Żyda potrzebna była pomoc ok.30(!) Polaków -to są źródła z kronik żydowskich.Interesująca jest działalność I.Sendlerowej ,której poświęciłem sporo czasu.Po wojnie całkowicie zapomniana ,zaopiekowały się nią zakonnice ,a uratowała z getta prawie 2 tys.dzieci.
   Szmalcownicy i kolaboranci byli zarówno Polacy ,jak i Żydzi- wyroki ŚMIERCI wydawała AK ,bez względu na pochodzenie.
   W Polsce ludzie boją się nie lubić Żydów?Często nigdy w życiu żadnego nie spotkają-prowadzi to obsesji jakiejś

   Usuń
  8. Lasy to były za Tuska. Ale przyznasz chyba, że z lasami "interes" był jednak trochę trudniejszy. Bardziej widoczne, zupełnie "nie ruchliwe", na dodatek do obsługi trzeba by zatrudnić miejscowych i im zapłacić.

   Z tą liczbą Polaków zaangażowanych w ratowanie jednego Żyda to pewnie było różnie, w zależności od miejsca i warunków. Różny był też stopień zaangażowania, bo mogło to być tylko przykładowo przewiezienie Żyda z miejsca na miejsce albo wyrobienie fałszywego dokumentu, ale mogło to też być wielomiesięczne przechowywanie i żywienie Żyda w "schowku za ścianą" czy stodole.
   Ale co najważniejsze, często były to te same osoby zaangażowane w ratowanie kolejnych Żydów, więc takie proste szacowanie, że skoro na jednego uratowanego Żyda przypadało 30 ratujących Polaków i uratowano przykładowo tysiąc Żydów, to tych ratujących Polaków było 30.000 jest nieprawdziwe.
   Ale kiedy słyszę premiera, jak przyznaje, że w Polsce były pojedyncze przypadki złych ludzi prześladujących Żydów w czasie wojny i te wielotysięczne rzesze Polaków ratujących, to doprawdy mam trochę wątpliwości co do rzetelności tych szacunków.

   Usuń
  9. skoro masz wątpliwości ,to sięgnij do źródeł.
   30 .OOO TYS. ,to za mało-szukam w różnych źródłach.Ratując Żyda(Żydów) musiała się zaangażować bez mała cała polska rodzina, wieś(byli kolaboranci) ,albo zakon,oddział partyzancki itd.To złożony sprawa.Niedługo ukaże się pozycja dr E.Kurek o ukrywaniu dzieci żydowskich przez siostry zakonne -to odkrywanie nowych kart historii.
   Wspomniałem o I.Sandler-w Żegocie było takich bohaterek prawdopodobnie więcej,ale za nim dziecko wywieziono w bezpieczne miejsce brał w tej akcji cały łańcuszek ludzi niesamowicie odważnych.Ta wiedza jest dostępna w necie.Badacze na ten temat mówią,że OGÓLNIE w ratowanie Żydów zaangażowanych było od pół do miliona Polaków.
   Nie słucham polityków i prawników ,którzy piszą historię Polski-są od tego historycy.
   Źli ludzie dostawali wyroki śmierci w imieniu Państwa Podziemnego ,choć na pewno tysiące uniknęło kary-a ofiary nie mogą o tym nam powiedzieć...
   zapomniałem o drzewkach w Izraelu...
   ukłony

   Usuń
  10. można sięgnąć po badania Szymona Datnera-skąd się wzięło owe 200 tys.Żydów i jak można sobie takimi danymi manipulować (Grabowski Gross) co wyjaśnia np.Żaryn,Gontarczyk i wielu innych historyków-warto się orientować -bo teraz w merdiach trwa propaganda ,że hej

   Usuń
  11. Oj Gwidoneuszu Gwidoneuszu! Mącisz mi tu aż miło. :)

   To może spróbujmy trochę coś wyjaśnić korzystając z danych, które sam mi przekazałeś. Otóż już dwukrotnie podałeś, że liczbę ocalonych Żydów szacuje się na ok. 200 tys. osób.
   (Grossowi chyba tyle właśnie "w ogólnym bilansie" brakuje, a liczbę Żydów, którzy przeżyli wojnę określa na tylko 40 tys. osób).

   A innym miejscu podałeś, że w ratowanie 1 Żyda było zaangażowanych ok. 30 Polaków. W powyższym komentarzu trochę "podbiłeś" tę liczbę, że to tego można jeszcze doliczyć rodziny, ba, nawet całe wsie.
   Aha, jeszcze podałeś, że badacze mówią, że OGÓLNIE w ratowanie Żydów zaangażowanych było od pół do miliona Polaków.

   No to teraz może spróbujmy jakoś to zebrać "do kupy":

   200.000 uratowanych Żydów x 30 ratujących 1 Żyda Polaków = 6.000.000 Polaków (bez tych rodzin czy nawet całych wsi)

   Jak się ma te wyliczone 6 mln Polaków do podanego przez Ciebie "pół do mln ratujących Polaków"?

   No to może odwrotnie:

   1 mln zaangażowanych Polaków : 200 tys. uratowanych Żydów = 5 Polaków przypadających na 1 uratowanego Żyda.
   (A może nawet tylko 2 i pół Polaka (dziecko?), gdyby przyjąć, że to było pół mln?).
   To gdzie jest te pozostałe 25 osób, skoro miało być ich 30?


   Jeszcze jedno - drzewek w Izraelu jest zdaje się ok. 7 tys. Jak to się ma do tego miliona (czy nawet tylko połowy mln) Polaków zaangażowanych w ratowanie Żydów?

   Usuń
  12. Po co taka matematyka?Nic bardziej fałszywego.Tak,jakby porównać ,że jeżeli tylko jedna I.Sandlerowa wyprowadziła ok.2000 Tys.dzieci ,to jej trzy pozostałe wyprowadziły 6 tys.W tym pomagało im -5 osób przetrzymywało w domu,3 osoby na strychu ,3 furmanów wywoziło na wieś ,do zakonów ,do partyzantów i co jeszcze?Sumujemy ratowanych i dzielimy przez ratujących? Ile dzieci przygarnął Korczak ,jeżeli zdążył...Może są takie badania ,jak to było zorganizowane w Żegocie-sprawdzę z ciekawości.
   Inaczej zorganizowała "pomoc"swoim rodakom "Żagiew",tych najbogatszych "przerzucała" na drugi świat przez Hotel Polski...
   Prosta droga -proszę zajrzeć do badań Sz.Datnera.On podaje szacunkową liczbę 2oo tys.Żydów ocalonych (uciekinierów) z gett w Polsce.A ilu uciekło na Ukrainę,Białoruś ,czy do Rosji?Prowadził ktoś takie szczegółowe badania w tych krajach?
   Ilu wróciło do Polski pod swoim nazwiskiem ,a ilu pod rosyjskim?Ilu wyjechało do Palestyny(w tym z armią Andersa a potem zostało za jego cichym pozwoleniem),ilu zmieniło nazwiska ,ilu zaginęło,a ilu wymordowano?
   W miarę wiarygodny spis powracających Żydów przeprowadzono w Łodzi ,niektórzy po prostu nie mieli gdzie ,ani do czego wracać.Na tych trudnych do oszacowania liczbach manipulują niewiarygodni historycy...
   Dokładne spisy ludności w gettach wykonali sami Żydzi dla Niemców,wraz z danymi o majątku...
   Jeszcze raz-pan Gross nie jest historykiem ,jest socjologiem piszącym eseje.Widać ma jakąś misję do spełnienia ,albo interes-podobnie ,jak prof.Engielking-Boni,czy prof.Grabowski.Ich błędy i manipulacje(dane,fakty itp.) obecnie prostuje dr T.Domański ,czy P.Gontarczyk.
   A od lat czynią to inni historycy w Polsce i za granicą:M.Chodakiewicz,J.Radziwiłowicz(?),E.Kurek,A.Nowak,J.Nowak,L.Żebrowski i wielu innych.
   O wiele trudniej jest obliczyć ilu Żydów uratowało Polaków ,czy to w czasie okupacji ,czy po,bo wtedy mieli ogromne możliwości.Nie znam takich badań,co nie znaczy że ich nie ma-są może utajnione...
   pozdrawiam,jestem słaby z matematyki-nie umialem obliczyć ile cukru jest w cukrze a tu takie zagadki?

   Usuń
  13. te dane odnalazłem w necie oj Mario,Mario:
   Polacy pomagający Żydom:
   -T.Prekerowa(praca doktorska)podaje-360 tys.
   -W.Bartoszewski-kilkaset tys.
   -J.Żaryn -ok.miliona.
   liczba zamordowanych Polaków za pomoc :
   -Fundacja im.Kolbego ok.2300
   -A.Poray-Wybranowska
   idąc Twoim tropem na milion pomagających zamordowano ok.25oo Polaków-mamy wyliczać średnią ,czy %-to nie ma sensu ,raczej?albo rozpatrywać w kategoriach-mało ,czy o 2500 za dużo
   Jest rownież podana liczba uratowanych-przybliżona,ale z tym problemem Maria upora się sama....
   uklony

   Usuń
  14. Gwidoneuszu, przyznaję, że w tej naszej dyskusji trochę mnie zawiodłeś.
   Najpierw sam wybrałeś taką broń (te wszystkie liczby, Gross) , a teraz mi zarzucasz, że z niej logicznie korzystam?
   I jakich "dziwnych" argumentów przy tym używasz?
   Sendlerowa była jedna i jedyna w swoim rodzaju, Korczak podobnie. I w żadnym razie "nie nadają się" ani do szacunków ani statystyk.
   Ale kiedy piszesz, że na 1 uratowanego Żyda przypadało ok. 30 ratujących Polaków to jest to już niestety jakaś statystyka. I można ją wykorzystywać "jak statystykę". :)

   PS. W ostatnim programie T.Lisa była rozmowa z prof. Grabowskim. Polecam. Proszę się nie brzydzić ani obawiać, w programie profesor ani nie gryzie, ani nie pluje, ani nie używa słów wulgarnych czy obraźliwych jakich używała nasza Polonia (w domyśle Polonia, bo wg profesora grupa ta słabiej mówiła po francusku, a dużo lepiej po polsku) na konferencji w Paryżu. Wstyd!

   Usuń
  15. Nieprawda,były inne bohaterki oprócz I.Sendlerowej.O nich zapomniano,a sama pani Sendlerowa starość spędzała w przytułku zakonnym,a że żyła długo -to pewne środowiska to wykorzystały do swoich pokrętnych celów.Państwo Podziemne postanowiło wykupić panią Sendlerową z rąk Niemców ,przysłało w tym celu pieniądze.Dlaczego była taka wyjątkowa -to można się dowiedzieć ze źródeł -polecam Marii.Jest wątek amerykański -wiadomo.Nie jestem zdziwiony ,że szanowną Marię zawiodłem-dlaczego?Bo byłem sprowadzany na manowce celowo,nieprawdaż?Na liczby i statystyki powołują się różni historycy-jak sobie można wyobrazić historię bez tego czynnika? Inaczej mówiąc Szanowna Maria miała inne oczekiwania-i bardzo dobrze..Skoro autorytatywnie stwierdziłaś Mario ,kto się nadaje do statystyk,a kto nie -to znaczy masz do tego podstawy ,myślę b.naukowe(chciałbym znać te kryteria).Tu bym poszedł dalej -statystyka jest nauką wymyśloną tylko po to ,żeby ludźmi manipulować, ale być może za mało miałem tych zajęć na studiach i ledwo pojmowałem o co w niej chodzi,niestety.
   Piękne podsumowanie.Polonia ma się wstydzić ,że nie zna francuskiego ,a chce debat w języku ojczystym?Pan prof.Grabowski jest na pewno wykształcony i inteligentny -a czy pluje ,kąsa i kłamie -to tak go oceniła Polonia i inni historycy-a ja się z nimi zgadzam.Wyjaśni się z czasem ,w jakim celu i dla kogo konferencja była zorganizowana-Tobie Mario zapewne przyniosła wiele satysfakcji ,a mnie upewniła ,że są siły nie przychylne polskiej polityce historycznej(co też jest dziwne ,bo był sponsoring PAN).
   Nie wybierałem żadnej BRONI-tylko użyłem jednego z argumentów w zwykłej dyskusji na tematy historyczne ,jak to między laikami bywa i tyle.
   Nie obawiam się ani Lisa ,ani pana profesora G.-mam wyrobione o nich zdanie.Zgadzam się z Marią ta konferencja to wstyd i żenua(spolszczona francuszczyzna).
   dziękuję za pożyteczną dyskusję i być może jeszcze nieraz zawiodę Marii oczekiwania z wielką przyjemnością
   pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  16. I znowu jakieś manipulacje szanowny Gwidoneuszu? :( W jakim celu? Nie potrafi Pan się zdobyć na większy obiektywizm?

   Polonia (?) nie musi się wstydzić, że może słabo zna język francuski, bo to jej problem jak sobie poradzi na obczyźnie bez znajomości języka lokalnego, Polonia, jak każdy jako tako wychowany człowiek, powinna się wstydzić chamskiego zachowania, jakie zaprezentowała na tej konferencji. Nie przypadkowego zachowania, ale świadomie zaplanowanego, przygotowanego i zrealizowanego.
   Szokującego, zdaniem profesora dla nie-polskich uczestników tej konferencji. Czym niewątpliwie przyczyniono się do dalszego pogorszenia wizerunku Polski za granicą.
   I tylko o to chodziło z tą Polonią.

   Dla mnie ta konferencja jest bez większego znaczenia - niestety zupełnie (nawet jak ta Polonia) nie znam francuskiego. :)
   I nie jestem historykiem, ani mnie też za bardzo nie "ciągnie" w tę stronę.
   I mimo, że nie mam w sobie krwi żydowskiej (przynajmniej żadne przekazy historyczno-rodzinne o tym nie mówią :) ), to jednak jakoś bardziej przemawiają do mnie w tym sporze owe bliższe Żydom "przesłania", niż przytaczane przez Ciebie "suche liczby". Liczby, w wielu przypadkach siłą rzeczy bardzo szacunkowe i które bez podania źródeł (nie autorów!) i podstaw takiego a nie innego szacunku nie mają większej wartości w obiektywnych naukowych dyskusjach.
   Bo jednemu badaczowi w jednym przedmiocie (miejscu) badań wychodzi tak, a drugiemu w innym wychodzi inaczej. Obaj mogą być rzetelnymi badaczami i obaj mogą mieć rację.
   I niestety bez udowodnienia, że popełnili w swoich badaniach świadome przekłamania nie mamy prawa twierdzić, że są kłamcami czy oszustami.

   "I to by było na tyle." - jak mawiał dawno temu dość słynny kiedyś profesor mniemanologii stosowanej. :)

   Odpozdrawiam równie serdecznie, w nadziei na niejednokrotne "zawiedzenia" w przyszłości. :)

   Usuń
 10. Asmo,czy gdy napiszę ze wypisujesz głupoty,to nie będziesz się obrażał?

  "Wyjaśnijmy: ja nie piszę w jaki sposób ta ustawa obraża Żydów, ja piszę, że stawiała antysemityzm w uprzywilejowanej pozycji."

  Wyjaśnimy,bo takimi ogólnikami mnie nie spławisz.

  Ta ustawa nadal obowiązuje,więc nie "stawiała".
  Konkrety.
  W jaki sposób wg Ciebie wzrósł antysemityzm Polsce po uchwaleniu tej ustawy?
  W Polsce demolują żydowskie cmentarze i atakują Żydów na ulicach tak jak ma to miejcie w Francji?
  Polska Policja musi pilnować żydowskie synagogi przed wandalami?

  Znalazłeś tylko jednego oszołoma Rybaka,żeby udowodnić ze w Polsce wzrasta antysemityzm?
  Jeżeli ten przykład jest mocno przesadzony,to w jakim celu się nim posługujesz?
  Mogę Ci więcej takich durni podrzucić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem nie jest w tym, że jest jeden czy nawet kilku Rybaków, albo, że ktoś wypisuje antysemickie hasła na murach czy ogrodzeniach cmentarzy, problem jest w tym, że takie akcje nie są jednoznacznie i głośno potępiane i ścigane przez organy państwowe, KK, ważnych polityków itd. A nawet co więcej - puszczane są porozumiewawcze "oczka" usprawiedliwiające takie czyny. A to już powoduje, że w wielu głowach pojawiają się myśli, że tak można, a może nawet należy?

   Usuń
  2. Piotr Rybak został prawomocnie skazany za spalenie kukły Żyda.
   Co do reszty nie mogę się odnieść,bo nie wiem kto i do kogo puszcza porozumiewawczo "oczka".
   Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Możesz pisać głupoty, niby to samo, a brzmi inaczej. W dodatku mnie łatwiej wtedy zarzucić to samo adwersarzowi, bo takich słów jak „pierdzielisz” nie używam, choć też piwo piję.

   Taaak, obowiązuje mocno zmieniona w stosunku do pierwszej wersji. Pisałem właśnie o tej pierwszej. Szkoda, że nie sposób wkleić w komentarz fotki, i że nie pamiętam adresu strony, która opublikowała przed kilkoma tygodniami napisów antysemickich ma murze kilku kirkutów. To dzięki tej ustawie Rybak, wespół ze swoimi towarzyszami mógł uskutecznić swój ohydny marsz w Oświęcimiu, to wreszcie na stronach nacjonalistów wzrosła liczba antysemickich artykułów, o hejcie na innych portalach nie wspomną. Tylko, co ja będę o tym Tobie pisał, skoro antysemityzm Ciebie nie boli? We Francji też istnieje antysemityzm, ale tam spotyka się on z natychmiastowym, ogólnospołecznym sprzeciwem, czego o naszym kraju nie powiesz.

   Nie znalazłem tylko jednego Rybaka, podobnie jak Ty mógłbym Cię innymi zasypać, rzecz w tym, że na dziś to najbardziej symptomatyczna dla antysemityzmu postać.

   Usuń
  4. Józefie:

   Co z tego, że Rybak został skazany za spalenie kukły Żyda, skoro organizuje marsz antysemicki w Oświęcimiu?

   Usuń
  5. a może ktoś wpadnie na pomysł ,że Rybak jest psychicznie nie zrównoważony?Albo po prostu ma być może uraz do Żydów -tak jak Katz do Polaków(nota bene jego przodkowie nie pochodzili z Polski ,tylko z Łotwy i Rumunii, czyli sojuszników Niemiec)-bo dziadka na UB zamordowali, albo w obozie ,gdzie komendantem był Morel?Jest pewne ,że są w Polsce środowiska polskojęzyczne ,które nie utożsamiają się z narodem polskim ....Dla mnie ważny jest fakt ,że w marszu narodowców brali udział potomkowie ofiar obozu-ba, okazało się ,że babcia jednego z nich była Żydówką.Problem zatem tkwi głębiej-to nie jest chuliganeria ,czy antysemityzm...
   pozdrawiam

   Usuń
  6. Gwidoniuszu:

   Brzydko, ale nie potrafię inaczej: Ciebie kompletnie pogięło jeśli uważasz, że teksty rodzaju: „Czas walczyć z żydostwem i uwolnić od niego Polskę!” to nie czysty antysemityzm? My chyba nie mamy o czym rozmawiać, skoro to dla Ciebie tylko chuliganeria.

   Usuń
 11. "Co z tego, że Rybak został skazany za spalenie kukły Żyda, skoro organizuje marsz antysemicki w Oświęcimiu?"

  A z tego,że:

  "Piotr Rybak nie uzyskał zgody na zgromadzenie na terenie byłego obozu Auschwitz, zgromadzenie Rybaka odbywało się na terenie miasta i zgodnie z ustawą zgodę wyraził prezydent Oświęcimia" - poinformował rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji mł. insp. Mariusz Ciarka.

  Więcej informacji znajdziesz tutaj i przy okazji dowiesz się jak manipuluje totalna.

  https://wpolityce.pl/polityka/431702-wiadomosci-prostuja-manipulacje-opozycji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W wolnym Kraju, a póki co Polska na szczęście jest jeszcze wolnym krajem, każdy ma prawo organizować marsze, tu: za zgodą prezydenta Oświęcimia. Aby tę zgodę otrzymać trzeba spełnić kilka warunków dotyczących porządku i bezpieczeństwa, ale nikt nie wymaga przedstawienia treści przemówień na tych marszach. W takiej sytuacji to nie jest widzimisię prezydenta Oświęcimia, to jest jego psi obowiązek.
   Niemniej prawo polskie zabrania szerzenia antysemityzmu i Rybak powinien o tym wiedzieć. To nie prezydent Oświęcimia odpowiada za to, co działo się na tym marszu, za to odpowiedzialny jest organizator. I to on musi ponieść konsekwencje.

   Usuń
  2. PS. Nidzie nie pisałem o marszu na terenie obozu Auschwitz, pisałem o mieście Oświęcim

   Usuń
 12. A:napisałem ,że problem tkwi głębiej niż chuliganeria ,czy antysemityzm-są ludzie przewrażliwieni na punkcie polskości,patriotyzmu(nacjonalizm) i być może nie spodobało się co niektórym ,że na teren obozu nie mogli wejść z flagą polską na drzewcu a inni mogli itd-to są szczegóły dla Ciebie być może nieistotne ,ale dla Rybaków może tak.
  A czy kogoś pogięło ,jak krzyczy: czas skończyć z panoszeniem się amerykańskich żołnierzy na ziemi polskiej,albo koniec z energetycznym szantażem Ruskich , nienawidzę wyzysku ekonomicznego Niemiec,albo Ukraińcy zabierają miejsca pracy Polakom?
  Na kolanach wygodniej się żyje-stąd te reakcje postkolonialne....,nie podskoczysz wyżej pępa...
  Pisałem:
  "Zgadzasz się -jesteś przy zdrowych zmysłach
  sprzeciwiasz się -jesteś zwyczajnie niebezpieczny ,zakują cię w kajdany.
  E.D.
  Argument typu "pogięło" ,to tak ,jakby nie mając kontrargumentu grzmotnąć wprost-z faszystami i rasistami nie gadam ,spotyka się takich moralistów ...
  Poza tym Rybak twierdził,że spalił kukłę Sorosa -ale sąd mu nie uwierzył ,a WSZYSTKIE merdia przybiły.Swoją drogą nie oceniam ,czy dużą reklamę robimy panu Rybakowi-ale widać nawet TU jak ta postać jest istotna -nie zaklinajmy rzeczywistości..... coś uwiera w....?
  p.s.w.polityce w kwestii Rybaka jedzie na tym samym wózku co reszta jazgotarni -proponuję w.Realu24-wtedy będzie prawie cały przegląd badawczy tutejszych ekspertów od antysemityzmu-powodzenia i szable w dłoń antysemitę goń,goń
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. proponuję zapoznać się z warunkami ,jakie mieli spełnić narodowcy przy przejściu barierek na teren obozu-b.ciekawe doświadczenie dla ludzi ,którzy zechcą tam pojechać ,jako nie-narodowcy.

   Usuń
  2. A:"W wolnym kraju ,a póki co Polska na szczęście jest jeszcze wolnym krajem",ustawy uzgadnia się z innym wolnym krajem,a jeszcze u innego kraju oczekuje aprobaty i pochwały....pogięło?To jest majstersztyk dyplomacji PiS-zaryzykuję ,że wtedy wolne kraje wymacały miękkie podbrzusze mimo wszystko jeszcze wolnego kraju ,jakim jest TEN kraj...

   Usuń
 13. "W wolnym Kraju, a póki co Polska na szczęście jest jeszcze wolnym krajem, każdy ma prawo organizować marsze".

  Pełna zgoda.
  Dobrej nocy życzę i miłych snów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to,władze Oświęcimia zgodnie z prawem pozwoliły panu Rybakowi na marsz,mimo ,że przyklepano mu nalepkę antysemity I ODSIEDZIAŁ WYROK.Obecnie pan Rybak MA ZARZUTY ,ale większość nazywa go bandytą ,antysemitą itd i wydała wyrok ,nie czekając na orzeczenie sądu.KONSTYTUCJA ....
   ukłony

   Usuń
  2. Rybak swoim zachowaniem i wypowiedziami już dawno udowodnił, że jest antysemitą. Ale to jest tylko opinia, nie wyrok. Uniewinniający wyrok sądów pod patronatem Ziobry tej opinii nie zmieni.

   Usuń
  3. w wolnym kraju -Rybak ma prawo chodzić na marsze ,jakie chce.Dla środowisk narodowych(patriotycznych) nie jest antysemitą .Tzw. opinia publiczna jest kreowana przez merdia -w tym konkretnym przypadku politycznie poprawne(OD TVP po Polsat i TVN panuje sztama) pompują w jedną trąbkę .
   Sądy jakie są to najlepiej wie sam Rybak,który nie wiadomo dlaczego urasta na dyżurnego antysemitę w Polsce,hehe.Grunt ,że jest na wolności (jeszcze)i brał udział w kolejnym marszu w Hajnówce ....
   Obojętnie Ziobro ,czy inny minister sprawiedliwości -każda opcja chce sądy i prokuraturę zawłaszczyć -nie jesteś chyba naiwnym człowiekiem,tym bardziej ,że byłeś blisko w tym środowisku i miałeś okazję się przyjrzeć sędziom ,prokuratorom.
   zdrowia

   Usuń
  4. Jest taka prawna maksyma: nieznajomość prawa nie chroni przed odpowiedzialnością. Tymczasem w KK art. 256 paragraf 1 jest zakaz propagowania nienawiści na tle rasowym i etnicznym i nie pomogą tu żadne argumenty narodowo-patriotyczne (sic!)

   Jesteś w błędzie, akurat TVPiS chętnie propaguje antysemityzm, więc nie pisz o żadnej „sztamie”. Trzy przykłady: „To Żydzi kolaborowali z Niemcami (Judenraty)”; „Żegota mordowała Polaków” zapominając dodać, że ci Polacy byli szmalcownikami; „Żydzi mają tupet i chcą od nas pieniądze. Kiedyś dostali je od Niemców, teraz chcą od nas”, problem w tym, że chodzi o zajęty przez Polaków po wojnie ich majątek, i nie Żydzi (wszyscy), a część z tych, co mieszkają w USA.; „Według Żydów, są oni jedynymi ofiarami Ii wojny światowej”. Tu ktoś zapomniał (TVPiS), że ze względu na narodowość, i tylko na nią, wymordowano najwięcej Żydów. Nawet Romowie nie ponieśli procentowo takich strat. To fakt, którego nawet Żydzi nie negują, inne narody poniosły wielokrotnie większe straty, rzecz w tym, że były one wynikiem prowadzonych działań wojennych a nie tylko i wyłącznie z powodów rasowych.

   Tak, miałem okazję przyjrzeć się sądom i prokuraturze w czasach, gdy nie władał nimi Ziobro. Jedyny zarzut to przewlekłość spraw, ale na pewno nigdy to nie było upolitycznienie, chyba że masz na myśli czasy komuny, które Ziobro naśladuje.

   Usuń
  5. Asmo, Polsce nie ma problemu antysemityzmu. Jest problem szantażowania nas antysemityzmem.
   Jest także problem narastającego antypolonizmu.
   Polska jest jednym z nielicznych krajów gdzie Żydzi czują się bezpieczniej niż w Izraelu.
   Nie ma masowej ucieczki Żydów do Izraela,tak jak ma to miejsce w Francji

   Szantażujesz mnie tym antysemityzmem w Polsce,bo jakiś głupol(głupole) wypisują coś na murach,że jakiś czubek spalił kukłę Żyda,itp.itd?

   Jako przykład narastającego antysyjonizmu podałem Ci Francję i Niemcy mając nadzieję,że samodzielnie to sprawdzisz.

   96 sprofanowanych nagrobków na żydowskim cmentarzu w Alzacji, atak na Alaina Finkielkrauta, znanego filozofa o polskich korzeniach, któremu grupa mężczyzn w żółtych kamizelkach groziła śmiercią, wyzywając go od "brudnych Żydów", 8-letni chłopak noszący jarmułkę został napadnięty na przedmieściach Paryża. itd.itd.

   Władze francuskie, aby zwiększyć bezpieczeństwo diaspory żydowskiej, zdecydowały się na rozmieszczenie dodatkowo 12 tys. żołnierzy i policjantów, których zadaniem jest m.in. ochrona osiedli żydowskich, synagog, szkół. Mimo to Żydzi masowo opuszczają Francję.

   Izraelski minister ds. imigracji po fali ostatnich incydentów antysemickich we Francji apeluje do Żydów:
   Wracajcie do domów.

   Nie potrafisz tego samodzielnie sprawdzić i przestać ściemniać jakimiś Rybakami czy napisami na murze?.

   A Ty dalej swoje.
   Nie odróżniasz demonstracji i głoszonych tam haseł od fizycznej napaści?

   "To dzięki tej ustawie Rybak, wespół ze swoimi towarzyszami mógł uskutecznić swój ohydny marsz w Oświęcimiu."
   Wolno Ci każde głupstwo napisać.
   Ale że nie potrafisz wskazać który zapis tej ustawy zmobilizował Rybaka,to już Twój problem,moim skromnym zdaniem.

   Usuń
  6. Dopisek.
   Liczba antysemickich incydentów spadła w ubiegłym roku w Polsce o 1/3 w porównaniu z 2016 r., wynika z raportu Europejskiej Agencji Praw Podstawowych (European Union Agency for Fundamental Rights – FRA).
   Liczba tych incydentów wzrosła natomiast w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

   Usuń
  7. Jeśli nie ma w Polsce problemu antysemityzmu, to skąd ten raban, i gorzej – z czego spadła ta liczba incydentów antysemickich o której piszesz w PS.? Wyjaśnisz mi tę logikę? Nie byłoby problemu szantażowania nas antysemityzmem, gdyby ten nie istniał! Ja Cię nie szantażuję żadnym antysemityzmem, wskazuję li tylko na jego przykłady.

   A teraz Francja, którą się zasłaniasz. Antysemityzm ostatnich miesięcy uwypuklił się z powodu protestów żółtych kamizelek (środowisk nacjonalistycznych) Gdyby nie te rozruchy, pewnie i tych incydentów by nie było, gdyż taka agresja rozszerza się na wszystko. Antysemityzm ma się dobrze w Europie i Azji Mniejszej, jego nasilenie zależy od aktualnej sytuacji politycznej. To, że w innym kraju jest z antysemityzmem gorzej niż u nas, nie jest żadnym, ale to żadnym powodem do dumy.

   Rozróżniam napaść fizyczną od słownej, ale to w żadnym przypadku nie może usprawiedliwiać tej drugiej. Taka zawsze poprzedza pierwszą. I powtórzę po raz enty – w Polsce nawet słowny rasizm jest prawnie zabroniony.

   Ty rozumiesz w ogóle sens tych słów o prawie do demonstracji? Demokracja ma to do siebie, że powinna dawać równe szanse wszystkim do demonstrowania swoich poglądów pod warunkiem, że te poglądy nie są zabronione przez prawo.

   Usuń
  8. Kończę ten wątek,bo nie widzę sensu dalszej z Tobą dyskusji.
   Polacy to antysemici,bo wyssali antysemityzm z mlekiem matki i tu chyba przyznasz mi rację.
   A Żydzi zaczną wracać do Francji kiedy skończą się protesty żółtych kamizelek.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  9. Panie Józefie droga do prawdy jest żmudna i wymaga dużo cierpliwości i wiedzy...
   powodzenia

   Usuń
  10. Józefie:
   Do niczego nie zmuszam, tym bardziej do kontynuowania polemiki.
   Polecam jednak mi nie przypisywać słów, których nie wypowiedziałem. To z Twojej strony bardziej niż niegrzeczne.
   Aż zapytam, ilu ich wyemigrowało z Francji? Więcej niż z Polski po 1968 roku?

   Usuń
  11. "Aż zapytam, ilu ich wyemigrowało z Francji? Więcej niż z Polski po 1968 roku?".

   Przykład ni z gruchy,ni z pietruchy.
   Komuniści nie tylko Żydów wygonili z Polski.
   Jeżeli zamierzasz zmienić temat dyskusji,możemy podyskutować.

   Usuń
  12. W 1968 roku miały w Polsce miejsce rozruchy (patrz dziś Francja, choć inne podłoże). Na ich fali rząd PRL przeprowadził czystkę, a większość Żydów i Polaków żydowskiego pochodzenia wyjechała sama w obawie przed narastającym antysemityzmem. Ilu z nich wróciło?
   Józefie, choćbyś zaklinał sytuację, ona we Francji dziś jest podobna do tej w Polsce 68 i 69’ Co tu ma do rzeczy, że nie tylko Żydów? Na pewno na taką skalę? Większość Polaków sama z tego kraju wyjeżdżała i wyjeżdża do dziś, a przecież Żydzi w Polsce nie są u władzy. Gorzej, najwięcej emigruje za rządów polskich narodowych katolików.

   Usuń
  13. wtręt
   w 1968 we Francji też były rozruchy ,do boju ruszyli trockiści.W Polsce komuniści polscy postanowili pozbyć się komunistów żydowskich-pewnie chodziło o przejęcie władzy bardziej,niż o antysemityzm-przecież tow.Wiesław ciągle wspominał o jakimś Syjamie....B.Torańska "Oni".

   Usuń
  14. Gwidoniuszu:

   Przykro to stwierdzić: kompletnie nic nie wiesz o polskim marcu 68’

   Usuń
  15. Pewnie ,że nie -Ty wiesz wszystko , jako uczestnik i uświadomiony student ,bo uwierzyłeś w akcję komandosów.Żyj w takim przekonaniu ,nie można odbierać ludziom chwil jego walki w imię tzw. sprawiedliwości społecznej.Znam za to przekaz ,że był to kolejny pogrom w wykonaniu ?no właśnie ,w czyim ?Ciekawy temat -może to wykorzystasz jako kombatant-a ja się dowiem jaka była PRAWDA wg.Ciebie.Będziesz pisał o marginaliach regionalnych ,czy pogadamy w szerszych ,ogólnopolskich aspektach.Warunek -podajemy źródła historyczne ,autorów ,bo Twoje wspomnienia mogła zatrzeć pamięć i emocje ,a moja wiedza pochodzi od świadków tych tragicznych chwil...
   p.s.oczywiście żart o Syjamie załapałeś-w Warsiawce w tym okresie z tego pękali ze śmiechu.
   zdrowia

   Usuń
 14. nie widzę związku
  zobacz za co bohater Nowak-Jeziorański przegrał sprawę w Kolonii za pracę w czasie okupacji-to jeden z przypadków.
  Jeżeli złamał prawo ,to niech siedzi -pobudki wtedy nie istotne są ,jeszcze jak sędzia poinstruowany i uczulony-to skaże.
  Piszesz niedorzeczności -Polska już zapłaciła i USA ,i innym państwom
  W ŻEGOCIE działał Bartoszewski i katolicy pomagający Żydom-zobacz co robiła Żagiew i gestapo 13.,interesy w pewnym hotelu warszawskim itd-mylisz nazwy, fakty -czas odpocząć.chyba?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli złamał prawo, w praworządnym państwie powinien się odbyć przewód sądowy zakończony wyrokiem.

   Polska nic nie zapłaciła USA, bo USA nie domaga się od nas żadnych odszkodowań. Mowa jest o Żydach zamieszkałych w USA, którym Polska, rzekomo Ludowa, zabrała mienie w wyniku upaństwowienia ich mienia. A to nie jest jeszcze uregulowane.

   Masz rację, pomyliłem Żegotę z Żagwią. Składam to na karb emocji, ale to w niczym nie zmienia sensu działania tej drugiej. Rozprawiali się ze szmalcownikami.

   Usuń
 15. Żagiew (13) PRZECZYTAJ DOKŁADNIE -KOLABORANCI GESTAPO W GETCIE-PISAŁ O NICH EMANUEL RINGELBLUM W SWOICH KRONIKACH

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co powiesz o kolaborantach (Polakach) SB za komuny? Im nikt nie groził śmiercią ani tym bardziej eksterminacją narodu..., a kolaborowali !!!

   Usuń
  2. Ale zauważyłem - że jak Ci Asmo wytknąć tych żydowskich kolaborantów - zawsze przeskakujesz na Polaków, bo przecież to była inna kolaboracja i ci pierwsi robili to żeby przeżyć, a drudzy dla kasy. Nie do końca tak było - polityka ugodowości łączyła się z osiąganiem zysku - kosztem swoich pobratymców. Ustawa Izraelska uniewinniła wszystkich. Nie ma żydowskich zbrodniarzy, nie ma winnych. Szlus.

   Usuń
  3. A co? Nie mam używać kontrargumentów dla Waszej wygody?

   Kolaboracja to kolaboracja, wcale tej żydowskiej nie pochwalam, jestem zaś w stanie prędzej ją zrozumieć niż tę Polaków. Zdajesz się bowiem zapominać, że kolaboracja Żydów i tak w zdecydowanej większości kończyła się dla niech śmiercią, a był czas, ze byli tego w pełni świadomi. Zdajesz się nie mieć takiej wyobraźni, która potrafiłaby Ci zrozumieć taką sytuację, kiedy Twoje dni są policzone i wiesz, że nie czeka Cię śmierć naturalna. Są tylko dwie postawy możliwe do przyjęcia, obie nieracjonalne, ale w pełni usprawiedliwione: albo całkowita apatia z poczuciem rozpaczy, albo próba uczynienia ostatnich dni namiastką szczęśliwości, co w tamtych okolicznościach było i tak iluzoryczne. Jest jeszcze coś, co nazywamy syndromem więźnia i policjanta, a wtedy nie trzeba było bardziej „sprzyjających” warunków do takich zachowań.

   Polaków dręczył strach przed karami za ratowanie Żydów i to też jestem w stanie zrozumieć, a nawet zaakceptować. Nie każdy musi być bohaterem narażającym życie najbliższych. Ale kolaboracji, szmalcownictwa, w sytuacji braku takiego zagrożenia jak u Żydów, już zupełnie nie rozumiem i nie potrafię zaakceptować.

   Usuń
  4. eee po prostu może bardziej rozumiesz Żydów niż Polaków i to jest bardzo cenna informacja-w społeczeństwie są to b.częste przypadki.Może łatwiej jest Ci się wczuć w wyobraźnię żydowską i ich tragedie.To się ceni ,że są takie postawy- tu widzę KLUCZ do porozumienia między Żydami i tak uważającymi ludżmi ,jak Ty.A czy jest to dla kogoś wygodne-tak daleko bym nie sięgał-zabrakło mi wyobraźni ,wolę realizm w tym wypadku.
   Polaków dręczył strach przed karami za ratowanie Żydów -a ta kara to KARA ŚMIERCI CAŁEJ RODZINY I NAJBLIŻSZYCH SĄSIADÓW
   PISZESZ TAK ,JAKBYŚ BYŁ NAOCZNYM ŚWIADKIEM TAMTYCH TRAGEDII-to kwestia wyobraźni? real mógł wyglądać bardziej przerażająco
   zdrowia

   Usuń
  5. Ale przecież To jest Twoje wyobrażenie tylko. Poza tym - tzw. ostateczne rozwiązanie przyklepano dopiero w 1942 r., a zanim do Żydów dotarło co Niemcy planują minęło jeszcze więcej czasu, więc takie to Twoje wyjaśnianie nie trzyma się kupy.

   Doprawdy nie potrafisz? A jak Ci powiem, że po znalezieniu gdzieś Żyda rozstrzeliwano bez zbytniego wnikania, czy osoba w pobliżu której się ukrywał nie bardzo o tym wiedziała, to byś bardziej to zrozumiał?

   Usuń
 16. a co mam powiedzieć-wszelkiej maści kolaboranci to śmieci,ludzie o złamanych kręgosłupach moralnych,zaszantażowani,przepłacani pieniędzmi,zrobieniem kariery,z zemsty ,nienawiści itd itd.Dlaczego taki Szczypiorski donosił na ojca ,czy odwrotnie -nie wiem.
  kolaboranci Niemców z czasów okupacji ,po wojnie często donosili komunistom-taki k..... charakter może trzeba mieć?Masz jakiś inny pogląd?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, mam inny pogląd. Kolaboranci żydowcy byli w zupełnie innej sytuacji, w znacznej części ich usprawiedliwiających, czego o kolaborantach Polakach nie można powiedzieć.

   Usuń
  2. przewidziałem taką odpowiedź
   odpowiem słowami prof.Engielking-Boni:
   "Dla Polaków śmierć to była po prostu kwestia biologiczna ,śmierć ,jak śmierć.
   Dla Żydów to była tragedia,metafizyka,spotkanie z najwyższym...".
   Przedstawiłeś opcję żydowską ,że Żyda ,który przeżył wojnę nie można potępiać i karać sądownie, choćby wydał na śmierć swoje dzieci,rodziców itd-bo ratował swoje życie.Pisałem o tym-Żydzi walczą ,jak lwy.....W kulturze łacińskiej ta sprawa wygląda odwrotnie-stąd może te konflikty ?Poza tym Żydzi uważają ,że Polacy powinni ich ratować nawet za cenę własnego życia i rodziny-z tym pewnie też się zgadzasz....

   Usuń
  3. Gwidoniuszu:

   Napisałeś mi jak to w tym Paryżu szkalują Polskę, a szczególnie Gross, który miał powiedzieć: „Pan Gross powiedział, że Polacy zabili na wsiach więcej Żydów niż Niemcy w obozach Zagłady” (za wPolityce.pl). Zapomniałeś ewidentnie, że w takich ocenach należy być nad wyraz ostrożnym. Dziś ta sama wPolityce.pl prostuje tę wypowiedź: „Prof. Jan Tomasz Gross powiedział, że w czasie Holokaustu w krajach wschodnioeuropejskich być może połowa Żydów została zamordowana na miejscu, a nie w obozach Zagłady. Zabijani byli we wsiach i miasteczkach, gdzie mieszkali”. Tu dodam, że pierwszą wersję, jakże różną od prawdziwych słów Grossa podał... ksiądz infułat Stanisław Jeż (sic!)
   Masz teraz wątpliwości, która strona fałszuje fakty i podsyca nastroje ksenofobiczne?

   Usuń
  4. No i dodał że to był fakt nie tylko w Polsce. :D

   natomiast czytałem jego wypowiedź w anglojęzycznym "The Guardian" i brzmiała dokładnie tak samo, jak ta w wpolityce - tylko nie było to w Paryżu.

   https://www.theguardian.com/world/2015/oct/16/poland-anger-over-claim-that-poles-killed-more-jews-than-germans-during-war

   Byś sobie poczytał... ale Ty przecież nie znasz języka, tedy wyłuszczam Ci stosowny fragment.

   “The Poles, for example, were indeed rightfully proud of their society’s resistance against the Nazis, but in fact did kill more Jews than Germans during the war,”


   Rodzi się pytanie gdzie niby Polacy mieli zabijać tych Żydów... przecież nie w obozach. Czyli powiedział tak czy siak to, co przytoczył Stanisław Jeż.

   Usuń
  5. Tak, faktycznie ja nawet nie znam dobrze polskiego. To co powiedział ks. Jeż jest dokładnie tym samym, co sprostowanie wPolityce.pl – przypominasz mi w tej kwestii radio Erewań. ;)

   Usuń
  6. Ale znając język nie muszę udawać głąba jak Ty w tej chwili, bez radia Erewań.

   Usuń
  7. No popatrz Rademenesie, jacy ci zachodni dziennikarze są teraz dla Ciebie autorytatywni. Ciekawe, czy jak piszą o "polskich obozach" to też?
   Trochę przykro, że do przekonywania o swojej racji musisz używać argumentów siłowych w postaci tych "głąbów" :(

   Usuń
  8. Nie chodzi o żaden autorytet, chodzi o cytowanie tego co Gross powiedział, a zachodni dziennikarze nie musieli tego tłumaczyć. Jeżeli ktoś uważa że wypowiedź Grossa po "korekcie" ma inny sens, to po prostu sprowadza rozmowę do poziomu durnej przekomarzanki. Napisałem do Asmo, że udaje, bo nie chce mi się wierzyć że nie rozumie, że w tej wypowiedzi sens tego co powiedział ten ksiądz pozostaje bez zmian, choć nie przytoczył jej słowo w słowo.

   Usuń
  9. Poza tym - Asmo jeszcze w zeszłym roku przekonywał mnie, że Gross to taki oszołom, którego nikt nie bierze na poważnie. Tymczasem oszołomów nie zaprasza się na konferencje tego typu. A skoro pana Grossa zaprosili, Asmo nagle zaczyna się doszukiwać sensu w jego wypowiedziach. Nawet przytoczenie innego źródła nie pomaga, bo bredzi coś o radiu Erewań, jakby poglądy Grossa były jakąś tajemnicą.

   Usuń
  10. Pani Maria potrafi załagodzić spór między dyskutantami, znana jest z bezstronności i rozsądnych uwag-dlatego tak cenię sobie jej wypowiedzi
   z wyrazami podziwu i szacunek

   Usuń
  11. Jesteś dla mnie zbyt łaskawy Gwidoneuszu. :)
   Też podziwiam Twoją historyczną wiedzę. Matematyczną może mniej, ale cóż, nie zawsze matematyka była na maturze, a teraz podobno też są zakusy, żeby jej nie było. Aż strach pomyśleć jak mogą w przyszłości historycy i inni "nie-techniczni" szacować różne liczbowe fakty historyczne i podobne. :)

   Usuń
 17. Widać tak znał francuski,ten ks.Jeż .Podobnie tłumaczyli słowa Netanjahu-nie wiem z hebrajskiego ,czy z angielskiego.Może niedokładnie usłyszeli te bełkoty.Co do Grossa to inne wersje tego samego faktu przedstawia po polsku a inaczej po angielsku.Jak te merdia manipulują ,oj manipulują-ale wszystko w miarę uczciwie przedstawił dr P.Gontarczyk i sprawa się wyklarowała-a Gross towarzysz Michnika z 68 umoczony wtedy moczy się nadal-ale to inna bajka
  cieszy mnie Twoje zainteresowanie historią-niedługo będziemy większymi znawcami historii Żydów na ziemiach polskich niż oni sami....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ostrożny ,jak Żagiew,czy Żegota?

   Usuń
  2. Do A.
   ale Radio Maryja nie prostuje tego co powiedział ks.Jeż w "Rozmowach niedokończonych" ,to widać pierwsza wersja jest prawdziwa(nie wiem ,czy tłumaczył słowa Grossa ,kolegi H.Szlajfera z 68 bezpośrednio).No ,ciekawe ,czy sprostuje te słowa sam ks.Jeż.W.polityce zmiękła im rura może...?

   Usuń
  3. Ale jaka rura im zmiękła? Gross powiedział to co powiedział, z tego sprostowania wynika tylko, że według niego nie tylko w Polsce mieszkańcy zabili więcej Żydów jak Niemców, bo podobnie było w innych krajach. :D

   Usuń
 18. może nie zmiękła,ale prostują-Karnowskim nie wiara ,to ludzie Naczelnika,ksiądz dla mnie b. wiarygodny ,uważam-różne wersje o tej konferencji się pojawiają-trudno było o transmisję?,tym bardziej ,że organizowała ten obciach PAN,a sponsorami byli również Niemcy i Kanadyjczycy.Wg.jednych dostali brawa,wg. innych źródeł był protest Polonii.Do głosu dopuszczali wybranych.Jest wątek z prof.Wiewiórą(?).Jednym słowem to skandal polskich filosemickich władz-albo szeroko rozumiana wolność słowa,hehe.Żadnej odpowiedzialności za słowa-ustawa IPN była komuś niewygodna?

  OdpowiedzUsuń
 19. Przed chwilą dowiedziałem się od Pospieszalskiego(Warto Rozmawiać),że TVP nie była wpuszczona na tę "konferencję".
  Dostępne jest tylko nagranie Ludwiki Ogorzelec wykonane telefonem komórkowym.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to i dobrze, że TVP nie była wpuszczona na tę konferencję. Nagranie z telefonu komórkowego chyba mniej się nadaje na medialne manipulacje i rozpowszechnianie. Proszę nie żałować, będzie mniej złego w przestrzeni medialnej.

   Usuń
  2. A z pewnością. Engelking, Grabowski i Gross wprowadzają samo dobro. Według badań pani profesor nawet w śmierci goje i Żydzi nie są sobie równi, bo ten pierwszy sobie po prostu zdycha, a dla drugiego jest to doświadczenie metafizyczne... szkoda słów, odpuszczam sobie te dyskusję, na tym blogu.

   Usuń
  3. Ja bym jeszcze podyskutował ,ale merytorycznie -a nie o poglądach i odczuciach ,czy oczekiwaniach.
   Po prostu konferencja była ocenzurowana ,skandal polega na tym,że to za polskie podatki była zorganizowana,haha.Do historyków typu prof.E. i G. ,czy socjologa G. ,nie należy mieć pretensji w ich działalności (interesy),ale należy prostować ich błędy i uczyć historii-bo widać są oporni na wiedzę , albo nie opanowali warsztatu,albo nie szanują większości Polaków.Mnie cieszy ,że tyle ludzi zainteresowało się naszą historią i będą się ukazywać różne pozycje -jedne mniej ,drugie bardziej wiarygodne.Jak mówił idol marksistów-bez fermentu nie ma postępu(postępactwa).Nie sugerować się gadkami polityków i prawników ,ale historyków różnych opcji , unikać propagandy merdiów ogólnodostępnych ,to manipulatorzy.Niektórzy wierzą redaktorom i wywiadom w telewizjach jakby byli na wykładach na Sorbonie.Polecam pozycje Polish-Jewish Studies,co miesiąc można kupić na każdej poczcie.

   ukłony szczególnie dla jedynej kobiety -szanownej i niezastąpionej Marii

   Usuń
  4. Ależ proszę Panowie kontynuujcie Waszą dyskusję, nie ma się znowu co tak obrażać, ze swojej strony obiecuję się już nie włączać, nawet w przypadku stosowania przez Was argumentów siłowych albo jawnie manipulacyjnych.
   Przecież to, że mamy różne poglądy świadczy tylko o bogactwie tego świata, a nie jego ubóstwie. :)
   Pozdrawiam obu Panów.

   Usuń
 20. Mario,gdyby nie te nagranie nie dowiedziałbym się m.in.,że Polacy wykopują z grobów żydowskie kości i wkładają tam kamienie.
  Te nagranie jest dostępne w internecie,więc bez problemów powinnaś je odszukać i ocenić kto manipuluje..
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A Ty zrozumiałeś znaczenie słów o wykopywaniu kości? Mam wrażenie, że nie do końca, a wystarczyło odrobinę skupienia i uwagi. Józefie bez obrazy, ale kompletnie coś Ci się pomieszało, skoro tych słów nie rozumiesz.
   Wyjaśnię: chodzi o antysemitów, którzy chcą wykopać szczątki Żydów w Jedwabnem, aby nikt nigdy nie mógł powiedzieć, ze za tę zbrodnię odpowiedzialność ponoszą Polacy.

   Usuń
 21. chcą uciec na "ciepłe" posadki w UE.
  jakoś pomyślało mi się o szczurach uciekających z tonącego statku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie w tym rzecz. Mają przyciągnąć wyborców PiS do urn. Oni nie zrezygnują tak łatwo z posadek i popularności w Polsce. No chba, że ich prezesiunio wyśle na banicję...

   Usuń